Над 140 творби на големият художник Стоян Венев са експонирани в художествена галерия "Владимир Димитров- Майстора" в Кюстендил, на целия втори етаж. Националната изложба е посветена на 110- годишнина от рождението на Венев и бе открита пред много гости от страната и града, както и негови наследници.
netinfo
Художникът е роден в село Скриняно./ На снимката- първият му автопортрет, който се показва за първи път /
netinfo
Екипът на галерията се е постарал да представи една много широка ретроспекция на неговото творчество. В експозицията има платна от страната, от всички големи и представителни галерии в София, от колекция "Светлин Русев" и др.
netinfo
"Изложбата е подредена тематично- започва с автопортрети на Стоян Венев, семейството му и на него и Майстора. Двамата са се познавали добре, Майстора е бил двигател на цялата кюстендилска школа. След тома идва т. нар. христоматийни картини, бит от селото, конници- с булки и без булки, една хубава зона е цикъла- сватби, следват т. нар- шопи, който той е рисувал много. Има обособена зона, по- закътана с еротичните му рисунки и завършваме с хумористичната част, която заема много голямо място в неговото творчество. Той е бил много години редактор на вестник "Стършел".
netinfo
Времето е съдника за големите автори, за свършената работа и голямото творчество, затова и Майстора е първата фигура в кюстендилската изобразителна школа. Стоян Венев е веднага след него. Техният талант и личност са устояли във времето. Нищо не може да изличи гениалното му творчество", каза в интервю за Дарик директорът на ХГ "Вл. Димитров- Майстора" Валентин Господинов.
netinfo
Във фоайето на галерията, има един голям винил, който виси от покрива, с плаката за изложбата и текст писан от Стоян Венев за Кюстендил и родния му край, който много си прилича с изказванията на Майстора за Кюстендил и този край.
"Почувствах се желан и нужен на Кюстендил, родният край, който със странни, неведоми нишки те държи, с нещо всекидневно ти напомня за себе си. А, и аз май че съм от малцината, които не му изневериха в никакъв момент.
Макар, че не общувам постоянно с хората от моя край, любимите ми герои са мъжете с калпаци, със зурли и тъпани и аз ежедневно, в буквалния смисъл ги зографисвам, с масло или креда, с цвят или черна рисунка- веки Божи ден, докато още ги имам", Стоян Венев.
netinfo
Най- голямата зала на галерията ще носи от днес името- "Стоян Венев". Директорът на културната институция Валентин Господинов подкрепя инициативата за паметник на големия художник, който според него трябва да бъде поставен в градинката, от западната страна на галерията.
netinfo