Обсъждат транспортните проблеми на България
Обсъждат транспортните проблеми на България / Дарик Габрово, архив

Заключителната пета национална кръгла маса на тема „Транспортните проблеми в България" ще се проведе днес  от 14.30 часа в конферентната зала на х-л "Божена", край Габрово.

В срещата ще вземат участие областни и заместник областни управители, както и кметове на общини от страната. Основната задача на срещата е да се представят предложения за решения на  транспортните проблеми на всички общини на територията на Република България на база обобщените  данни от Агенцията за транспортни проучвания и прогнози.

Диана Русинова, Изпълнителен директор на агенцията ще представи и тяхната инициатива „Да запазим 2000 човешки живота през 2012 г. и превърнем пътищата на България в най-безопасните в ЕС"

До момента са проведени четири национални срещи за транспортните проблеми, на които бяха обсъдени възможностите за сътрудничество между Националната работна група за изготвяне на „Интегриран национален план за управление на транспорта в България" и Европейската Банка за възстановяване и развитие; добри европейски практики при разрешаването на транспортните проблеми, както и вече разработени транспортни проекти в Европа; Принципите на мобилността и подобряване на инфраструктурата в контекста на политиката за регионално развитие и отношението им към казуса - „Тунел под Шипка"; използването на проходите по Стара планина, изграждането на тунел под Шипка и обединяването на всички областни управители около тези проекти.