Днес се навършват 30 години от обявяването на два от деветте резервата в Национален парк Централен Балкан - „Соколна" и „Пеещи скали".
Резерватът "Пеещи скали" е с площ 1465,7 хектара. Опасва високопланински безлесни местообитания, естествени букови гори и характерна фауна във водосбора на река Росица. Разположен е в землищата на селата Стоките и Кръвеник, Севлиевско. Заедно с резерват "Соколна" образуват източния защитен комплекс на Национален парк Централен Балкан.
Пеещите скали са уникални скални образувания, които увенчават като корона вековната, над 170-годишна, букова гора. Зеленото богатство допълват елата, яворът - обикновен и планински (наречен жешля), офиката, ясенът и габърът. Високопланинските поляни са изпъстрени с червени и черни боровинки, хвойна, тинтява, камбанки, многообразие от ароматни и цъфтящи треви. В резервата намират убежище защитените видове от Червената книга на България - мечка, златка, дива коза, скален орел, черен и белогръб кълвач. Срещат се и благороден елен, сърна, дива котка, дива свиня, грабливи птици. Резерват "Соколна" е с площ 1250 хектара и е разположен от 730 до 1770 м надморска височина.
Обхваща част от планинския масив Триглав, долината на река Соколна и водосбора на Кюй дере. Разположен е в землищата на селата Скобелево и Асен, община Павел баня. Резерватът е една от естествените ботанически градини на България. Срещат се над 600 вида висши растения, от тях 40 са редки и застрашени - старопланинска иглика, костова тлъстига, старопланински еделвайс, родопски силивряк, български скален копър. Горите са от бук, дъб, габър, мъждрян, явор. Впечатляващи са находищата на люляк и казашка хвойна. В скалите и дебрите се срещат дива коза, мечка, бухал, черен и белогръб кълвач, а в небето - скален орел, ловен сокол, сокол скитник, голям и малък ястреб, обикновена ветрушка.