От началото на годината на българския пазар вече е забранена продажбата на яйца от кокошки, отглеждани в неуголемени клетки. Забраната е според европейска директива и важи за целия Европейски съюз. „Подготвяме се за този момент от 7-8 години и сме на 100% готови да предлагаме яйца, произведени по алтернативни технологии” – заяви за Дарик Иван Иванов - управител на най-голямата в страната фирма-производител на яйца – „Яйца и птици – Зора” АД в село Дончево.
Уголемените евроклетки побират по 60 птици на пространство от 750 кв.сантиметра, имат специални приспособления и са конструирани за хуманно отглеждане на птиците, разказа Иванов. Яйцата, снесени от такива кокошки ще бъдат обозначени със специален код 3. Код 2 означава, че яйцата са от подово отглеждани кокошки, код 1 – от свободно отглеждани кокошки, а най-редкият код 0 е за означаване на яйца от биологично отглеждани птици. Според Иван Иванов масовото предлагане в България ще бъде на яйца с кодове 2 и 3, а 1 и 0 почти няма да се срещат.
Капацитетът на „Яйца и птици – Зора” АД е за отглеждане на 400 000 птици, а дневното производство на яйца достига до 380 000 бройки на ден. От тях кокошките, отглеждани в евроклетки са 120 000, а подово отглеждани - 280 000.
„Нашите притеснения са, че за разлика от България, където строго се следи за спазване на изискванията при производството на яйца, в други европейски страни като Гърция, Полша , Румъния, контролът е по-слаб и общият европейски пазар може да бъде залят с некачествена продукция на по-ниски цени” – алармира Иванов. Според него себестойността на едно яйце, произведено по алтернативни технологии се вдига с около 25%. Така от производителя такова яйце ще излиза на цена 15-16 стотинки без ДДС. Съветът на Иван Иванов към потребителите е да не купуват яйца със съмнително качество и произход за сметка на по-ниската им цена от стотинка – две, защото по този начин жертват здравето си.