Внимание дирофилариоза!
Внимание дирофилариоза! / eskovet.com

След  установени десетки случаи на заболяването дирофилариоза през последния месец в града, Фондация „ Приятели на животните Бургас” съветва собствениците на домашни любимци да изискат незабавен тест от своя ветеринарен лекар и да започнат превенция през активния сезон на комарите.

Дирофилариозата е заболяване, при което междинен гостоприемник или преносител са именно тези насекоми. То е най-често срещано при кучета, котки, порове, лисици, вълци, тюлени, коне. Макар и рядко, човекът също може да бъде гостоприемник.

До момента, три кучета от Общински приют Бургас са изследвани и резултатите са положителни. Вероятността и останалите животни да са заразени е голяма. От фондацията са направили  проучване сред ветеринарните лекари в града, което е показало десетки регистрирани случаи на заразени домашни животни само през изминалия месец.

Понякога дирофилариозата протича асимптоматично и се открива при аутопсия след внезапна смърт на видимо здрави животни.В повечето случаи клиничните признаци са кашлица, лесна умора и задух на животното.  Заболяването се среща най-често при кучета от 4-8 годишна възраст. Мъжките кучета се заразяват от два до четири пъти по-често от женските.

От началото на следващата седмица Община Бургас ще направи „опушване” против комари, както на градската част, така и района около общински приют Бургас.