Военното министерство е готово да отстъпи сгради в 26 войскови района за подслоняване на бежанци от Сирия и Близкия Изток, съобщи министър Ангел Найденов. Военните помещения биха могли да дадат убежище на близо 10 000 бежанци.
Предложенията са за Кресна, за бившото военно поделение в село Игралище, община Струмяни, Айтос, Карнобат, Звездец, Ардино, Момчилград, Нова Загора, Смолян, Чирпан, Димитровград, Любимец, Симеоновград, Харманли, Болярово, Елхово и три села в община Елхово.
Найденов уточни, че не е без значение какво е отношението и нагласата на местните власти и на населението за предложенията за настаняване на бежанци в тези райони. Той посочи, че към момента предварителната оценка на специалистите е, че разходите, свързани с приемането на бежанците, ще бъдат в рамките на около 10 млн. лв., като допълни, че това подлежи на уточняване.
Министър Найденов посочи, че сградите са в окаяно състояние и е необходим ремонт. „Те се намират в доста тежко, окаяно състояние, което означава, че трябва да бъдат изразходвани много пари и време, за да бъдат пригодени за настаняване на бежанци”, уточни военният министър.
Още през месец юли е постъпило и искане от американското посолство американци да обучава либийски военни на територията на България. Либийците ще бъдат обучавани в съвместните поделения със САЩ в Ново село и в Граф Игнатиево.
Министър Ангел Найденов посочи, че министерството смята предложението за приемливо, информиран е и премиерът Пламен Орешарски. Министърът ще държи Народното събрание също да се произнесе. Той обясни, че става въпрос за подготовка на между 5000 и 8000 либийски военнослужещи в следващите 8 години. Не е ясно обаче кога ще дойдат първите либийски военни, защото предстои уточняването на правната, финансова и техническа рамка.