Eвропейският съюз не си е тръгвал от България, защото не е идвал
Eвропейският съюз не си е тръгвал от България, защото не е идвал / Дарик - Благоевград, Елина Христова

Европейският съюз не си е тръгвал от България, защото не е идвал. Дали ЕС ще дойде в България зависи от правителството и от това какви антикризисни мерки ще предприеме то, заяви по време на икономически форум в Благоевград "Бизнесът през 2010 - перспективи за растеж" кметът на града домакин Костадин Паскалев.

В момента държавата далеч не си изпълнява ангажиментите. Управляващите трябва да проумеят, че едно от най-важните неща е да има яснота по отношение на работата по европейските проекти и програми, смята Паскалев. Според него твърде голяма е вероятността вместо да излезем от кризата и усвояването на евросредства да е локомотивът, който да ни изтегли заедно с банковата система от финансовата и икономическата криза, да стане точно обратното. Оттук нататък рискът е много голям, прогнозира благоевградският градоначалник.

Може много да се коментира дали да се гони икономическа активност, или да се търси пасивност и стабилност. По отношение на макронивото безспорно ни трябва стабилност, но тя може да се постигне с различни цели – едната е да вкараш държавата във фризера и да няма излизане оттам, а другата - да гарантираш стабиност и последващо развитие, което обаче трябва да бъде провокирано, изрази мнение Костадин Паскалев. Той подчерта, че в проектобюджета на Община Благоевград за 2010 г. е заложил на сериозна разпродажба на общински имоти за осигуряване на приходи. Някой ще каже, че в криза не се продава, аз пък твърдя, че по всяко време е добре да се стимулира икономическата активност, тя се активизира на базата на чисто психологически елемент, наречен „алчност”, защото, твърди Паскалев, българинът определено е алчен.

Кметът отбеляза, че Община Благоевград е кандидатствала с 14 проекта по всички възможни мерки на Европейския съюз, валидни за кметските администрации, като само три от тях не са одобрени. И докато ние можем да се похвалим със завидните 80-90 % успеваемост при средно 50 на сто, за по-малките общини работата с европроекти може да се окаже непосилна и да предизвика и техния фалит, и фалита на фирмите, които изпълняват дейностите по проектите, каза кметът на Благоевград.

По думите му големият проблем са междинните плащания и голямата задлъжнялост, която се поражда от забавянето на парите за вече свършена работа. Проверките, които се правят по исканията за междинни плащания не трябва да продължават повече от две седмици, препоръча на правителството Паскалев.

Ние сами започваме да предизикваме тежка задлъжнялост между субектите в държавата. В крайна сметка се оказва, че на този, който се е борил да спечели проекта, "вместо да изпишем вежди му избождаме очите", обяви Костадин Паскалев.

Бизнес форумът, проведен в новата академична сграда на Американския университет, бе организиран от СИБАНК съвместно със списание "Мениджър". Сред лекторите беше проф. Гарабед Минасян от Икономическия институт на БАН. Какво ще се случи в икономиката през тази година, от какво зависи бързото преодоляване на кризата и как евентуалното понижаване на лихвените проценти ще се отрази на икономиката, бяха темите, коментирани от проф. Минасян.