Очаква се на утрешната среща в Братислава на ЕС централноевропейските страни да направят общо предложение. Главната им цел е да подпомогнат България в опитите й да охранява границата си с Турция в мигрантската криза, каза Янош Лазар, ръководителят на канцеларията на унгарския премиер Виктор Орбан, съобщи Ройтерс.
Борисов: С воля от ЕС и Турция може да намерим изход за решаване на мигрантската криза
Лазар изтъкна, че "бъдещето на Европа" ще се решава на българо-турската граница. "Страните от Вишеградската четворка вероятно ще излязат в Братислава с общо становище. . . и се очаква да направят общи предложения", каза той на пресконференция. Те ще са насочени към "укрепване на легитимността на нациите (в рамките на Европа)", заяви началникът на канцеларията на Орбан.
ЕС изпраща 200 граничари и 50 автомобила за охрана на границата ни
Лазар каза също, че Вишеградската група е за създаване на обща европейска армия и укрепване на Фронтекс, европейската служба за управление на оперативното сътрудничество по външните граници на ЕС.
Германският канцлер Ангела Меркел каза, че е жизненоважно на утрешната среща - първата, след като Великобритания гласува да напусне съюза, блокът да насочи вниманието към слабите си страни, съобщи Ройтерс.
Меркел: Излизането на Великобритания показва нуждата от по-добро общуване в ЕС
Разбрахме, че сега в Братислава трябва да излезем с такъв дневен ред, че да стане ясно, че твърдо сме решили да реагираме заедно на слабите си страни, да решаваме заедно задачите, които стоят пред нас, каза Меркел пред репортери в Париж, където разговаря с френския президент Франсоа Оланд преди утрешната важна среща.
Оланд прикани Европа да си изработи ясна визия за бъдещето и каза, че срещата в Братислава трябва да договори график и да начертае пътна карта за ЕС след решението на Великобритания.
Борисов: В Братислава ще поискаме 160 млн. евро (СНИМКИ)
Оланд и Меркел искат да създадат европейски въоръжени сили с постоянен щаб, който да може бързо да изпраща европейски войски, ако се наложи. Това е отдавнашен проект, на който се противопоставяше Берлин. Очаква се също, че двамата лидери ще настояват за по-добра охрана на външните граници на ЕС и подобряване на сътрудничеството между полицейските служби, правосъдните системи и разузнаванията на страните членки.
Великобритания, която гласува да излезе от съюза, не е поканена на срещата.
Източник: БТА