# Respect#Salute
— Rahul kushwaha (@22kushrahul) May 27, 2020
"15 Year Old Jyoti Kumari is invited for trials Cycle Federation by seeing her's beautiful feat of endurance and love"
She Cycled about 1300km from Gurugram to Darbhanga,Bihar with his Ailing Father as Pillion. pic.twitter.com/2w0CEjmxPD
Изтощителното пътешествие на Джоти Кумари с безработния й баща от предградията на Делхи до родното село, на 1200 км оттам, се превърна в сензация по света и хвърли светлина върху съдбата на безработните мигранти в Индия.
Daughter is not just a sea of love. But #JyotiKumari proved that now the "Daughter is the roaring ocean"
— Ram Ahir (@057b76002a1044f) May 27, 2020
દીકરી એટલે માત્ર વ્હાલનો દરિયો જ નહીં . પરંતુ #જ્યોતિ એ સાબિત કરી દીધું કે હવે "દીકરી એટલે ઘૂઘવતો મહાસાગર" @im_vandy @neelakshiii @thefirstindia @shambhavishobh2 #Jyoti https://t.co/vBXhuLaQ26
Тийнейджърката казва, че обещала на майка си да върне баща си у дома, след като останали без храна и пари, за да си плащат наема
в момент, когато в Индия бе наложена пълна карантина заради пандемията от новия коронавирус.
Fifteen-year-old in India cycles 745 miles home with disabled father on bike https://t.co/DkvBj3cKYR
— Portarlington and Emo Parish (@EmoParish) May 27, 2020
"Бях твърдо решена да стигнем до дома с татко живи и здрави. Мама ми възложи тази задача", каза момичето в телефонно интервю от село Сирули в бедния източен щат Бихар.
"За около петдесет километра се качихме на стоп в каросерията на камион, но и през ум не ми е минало да се откажа", споделя момичето, което е карало велосипеда близо седмица.
Кумари била отишла от Бихар до столицата Делхи при баща си, който работи там като водач на рикша. След инцидент обаче пострадал и не можел да работи. Затова момичето отишло при него през март, за да се грижи за него, да чисти и да готви. Когато влезе в сила карантината, десетки хиляди мигриращи работници бяха принудени да се върнат по родните си места и повечето от тях трябваше да изминат стотици километри пеша. Затова Кумари потеглила с велосипед, с който превозила баща си и дори малко багаж.
Историята за решимостта и издържливостта й възхити сънародниците й, снимката й на розовия велосипед заедно с татко й взриви социалните мрежи.
Двамата преживели тежкото пътуване основно на бисквити и на храна, която им давали добри хора по местата, където спирали за почивка. Когато пристигнали, момичето казало, че единственото нещо, което иска, е да спи и да яде варен ориз с леща.
15 year old Jyoti Kumari could cycle the 1200 kms from Gurugram (Haryana) to Darbhanga (Bihar) carrying her father without getting lost
— Rajiv Kunwar Bajaj (@rkbnow) May 27, 2020
But 40 trains of the Indian railways just lost their way (or shall we say tracks?)? pic.twitter.com/5GkR0hsDH7
Девойката обаче се превърна в знаменитост и откакто осъществи пътуването си, местни политици и журналисти се надпреварват да се срещат с нея. Джоти Кумари признава, че не ходела редовно на училище, защото семейството й е бедно и имала работа вкъщи, но сега смята да започне отново да учи.
Бихар е един от най-слаборазвитите и консервативни индийски щати, където момичетата редовно нямат достъп до образование и минават под венчило още като деца. Индийската федерация по колоездене предложи да плаща за обучението на момичето и то да се включи в националния отбор.
This teen carried her injured father a distance of 1200km over seven days on a bike in forty degree weather. For Northam context, this is ironman level commuting with 3x the weight and no ground support. Every day. Seven days. https://t.co/yoxFSA9bVS
— varun madhok (@Varun_Madhok) May 22, 2020
"Никога не съм си мислела, че ще стана известна", казва свенливата девойка, която често се обръща към баща си, който да отговори вместо нея по време на интервюто. "Мисля си, че хората са толкова впечатлени, защото съм момиче", казва тя.
بہار کی بیٹی 'سائیکل گرل' جیوتی پر بنے گی فلم#vinod kapri#JyotiKumari#bihar https://t.co/RTxTLpZA4z pic.twitter.com/9SSPkB9BAb
— UNI URDU (@uniurdunews) May 27, 2020