Иран обвини израелския премиер Бенямин Нетаняху, че се е опитал да диктува политиката на САЩ в преговорите относно ядрената програма на Техеран, предаде АФП.
„Удивително е колко нагло Нетаняху диктува на президента Тръмп какво може и какво не може да прави в дипломатическите си отношения с Иран“, написа външният министър Абас Арагчи в публикация в "Екс".
Israel’s fantasy that it can dictate what Iran may or may not do is so detached from reality that it hardly merits a response.
— Seyed Abbas Araghchi (@araghchi) April 28, 2025
What is striking, however, is how brazenly Netanyahu is now dictating what President Trump can and cannot do in his diplomacy with Iran.…
Нетаняху заяви, че всяко истинско споразумение между Иран и САЩ ще бъде такова, „което премахва способността на Иран да обогатява уран за ядрени оръжия“.
Коментарите дойдоха ден след като иранските и американските делегации се срещнаха в Оман за трети кръг от преговори на високо равнище относно ядрената програма на Техеран, като и двете страни съобщиха за напредък.
През март американският президент Доналд Тръмп изпрати писмо до върховния лидер на Иран аятолах Али Хаменеи, в което призова за преговори и предупреди за възможни военни действия, ако Иран откаже.
Откакто се върна на поста си през януари, Тръмп поднови кампанията си за „максимален натиск“ със санкции, като повтори подхода си от първия си мандат, когато се оттегли от историческото ядрено споразумение с Иран от 2015 г.
Преговорите започнаха на 12 април, като Техеран настояваше те да се фокусират изцяло върху ядрения въпрос и отмяната на санкциите.
Иранската Ислямска революционна гвардия обяви, че военните способности на страната са изключени от дискусиите.
Регионалното влияние на Техеран и ракетните му способности, отдавна критикувани от западните правителства, бяха сред „червените линии“ в преговорите, съобщи официалната информационна агенция.
Техеран подкрепи „оста на съпротивата“ – мрежа от войнствени групи, противопоставящи се на Израел, включително хути бунтовниците в Йемен, „Хизбула“ в Ливан, „Хамас“ в ивицата Газа и шиитски въоръжени групи в Ирак.
„Фантазията на Израел, че може да диктува на Иран какво да прави и какво не, е толкова далеч от реалността, че едва ли заслужава отговор“, каза Арагчи.
Той отбеляза, че Иран е в състояние да осуети „всякакви опити на злонамерени външни сили да саботират външната му политика или да му диктуват курса“.
„Можем само да се надяваме, че нашите американски колеги са също толкова непоколебими“, добави той.
Западните страни, включително Съединените щати, отдавна обвиняват Иран, че се стреми да придобие ядрени оръжия - твърдение, което Техеран последователно отхвърля, като настоява, че програмата му е граждански цели.