Малки количества стронций са били открити в района на Фукушима 1
Малки количества стронций са били открити в района на Фукушима 1 / снимки: Reuters

Малки количества стронций - тежък радиоактивен метал, който може да причини левкемия, са били регистрирани в почвата и растенията в района на авариралата атомна електроцентрала "Фукушима 1", предаде Ройтерс, като се позова на съобщение на японското министерство на науката и технологиите. Япония вече откри радиоактивни елементи, в това число йод, цезий и плутоний, в районите близо до централата на компанията ТЕПКО, припомня Ройтерс.

Япония повиши до максималната седма степен нивото на ядрената криза в атомната електроцентрала Фукушима 1, с което я изравни с Чернобилската, предаде Ройтерс. Досега ядрената катастрофа бе определяна на пета степен от седемстепенната Международна скала на ядрените събития (МСЯС). "Това е предварителна оценка, която подлежи на потвърждаване от Международната агенция за атомна енергия", каза служител в японската агенция за ядрена и индустриална сигурност.

(Международната седемстепенна скала се използва за оценяване на степента на повреди в ядрени обекти. Степен нула обозначава липса на отклонения, а най-високата седма степен - голяма катастрофа)* Повишаването на нивото на ядрената криза в АЕЦ Фукушима до седма степен означава, че е имало значително изхвърляне на радиоактивни материали с големи въздействия върху здравето и околната среда, добавя АФП.

Малки количества стронций са били открити в района на "Фукушима 1"
netinfo

Междувременно японският премиер Наото Кан заяви, че ситуацията в авариралата централа "Фукушима 1" се стабилизира малко по-малко и че радиационното изтичане намалява, предаде Франс прес. "Малко по-малко реакторите на централата вървят към стабилизиране. Нивото на радиоактивно изтичане в момента намалява", заяви Кан на пресконференция в Токио. След този коментар журналисти отбелязаха, че има противоречие между думите му и решението на японските власти да оценят аварията в централата като инцидент от седма степен. Тогава Кан отговори, че властите са преоценили нивото на инцидента, като са се базирали на проверки на мащабите на радиоактивните емисии, които в някои случаи са били доста големи.

Обемът на изхвърлената радиация може да превиши изхвърлената от Чернобилската АЕЦ през 1986 г., заяви от своя страна междувременно представител на компанията оператор ТЕПКО, цитиран от Ройтерс и ИТАР-ТАСС. "Изтичането на радиация не е спряло напълно. Нашата тревога е, че тя може да превиши Чернобилската", каза представителят на ТЕПКО пред журналисти.

Японското правителство е готово да поеме отговорността за обезщетяване на гражданите, пострадали от аварията в АЕЦ "Фукушима-1", заяви премиерът Наото Кан, цитиран от ИТАР-ТАСС. "Компанията Токио електрик пауър - ТЕПКО (Tokyo Electric Power Co), която е оператор на централата, ще направи всичко възможно, за да обезщети пострадалите, но правителството трябва да поеме пълната отговорност за компенсиране на щетите", каза премиерът.

Малки количества стронций са били открити в района на "Фукушима 1"
netinfo

Пожар горя за кратко в повредената японска АЕЦ, съобщи Ройтерс, като цитира ТЕПКО. Работник видял пламъци в сграда близо до четвърти реактор. За борба с огъня била изпратена група пожарникари от японските сили за самоотбрана, които угасили пожара.

Ново земетресение със сила 6,6 беше регистрирано край брега на японския остров Хоншу, съобщи геофизичният институт на САЩ, цитиран от Ройтерс. Трусът бил на дълбочина 33 км, на 112 км югозападно от остров Хоншу. Засечен е в 08.08 ч. местно време (23.08 по Гринуич). Според японската метеорологична агенция силата на вторичния трус е 6,3. Не е издадено предупреждение за цунами, посочва БТА.

Малки количества стронций са били открити в района на "Фукушима 1"
netinfo

Повредената от силното земетресение и цунами на 11 март АЕЦ Фукушима 1 не е понесла нови щети от новия земен трус, предаде Франс прес, като цитира ТЕПКО. Международното летище Нарита в Токио временно прекрати работа след труса. Полетите бяха подновени, след като служители на летището извършиха проверки на съоръженията. Летището обслужва около 35 милиона пътници годишно. То е на около 60 км от центъра на Токио и е основен транзитен пункт за полетите от САЩ към Азия, отбелязва Ройтерс.

Наото Кан обеща да "сподели опита на Япония във връзка с аварията във "Фукушима 1" и справянето с кризата с останалия свят, за да се предотвратят подобни инциденти. "Създадохме доста проблеми на света и трябва да обясним детайлно нашия опит", подчерта Кан. Той се извини на японските фермери и риболовци, засегнати от радиацията от "Фукушима 1". "Поднасям най-дълбоките си извинения за спирането на продажбата на техните продукти", заяви премиерът, чийто рейтинг е рекордно нисък и чието мнозинство понесе тежки загуби на местните избори.

Малки количества стронций са били открити в района на "Фукушима 1"
netinfo

Междувременно следи от радиоактивни частици са намерени в зеленчуци, отглеждани в Южна Корея, което има връзка с продължаващото изтичане на радиация от повредената японска АЕЦ "Фукушима 1". Това съобщиха министерството на селското стопанство, риболова и хранителната промишленост на Южна Корея и Корейския институт по ядрена сигурност, цитирани от ИТАР-ТАСС.

В три от 40 проби, събрани от цялата страна, е намерено малко количество изотопи на йод-131, цезий-134 и цезий-137. Макар това да не представлява заплаха за здравето, министерството е решило да разшири мащаба на мониторинга и да обхване всички продавани на пазара селскостопански продукти. Резултатите ще бъдат поместени на сайта на ведомството. Скоро ще бъдат направени и проверки за радиоактивност на месото на рибата тон и на червените и кафяви водорасли.

"Имам едно предложение към вас - нека се върнем към нормалния си начин на живот, нека спрем въздържанието, като същевременно продължаваме да изразяваме съчувствие към хората, засегнати от това бедствие. Мисля, че консумацията на продукти, които идват от районите, засегнати от природната стихия, е начин да се притечем на помощ и на засегнатите хора. Нека се възползване от тези продукти, нека ги консумираме и така да подкрепим района с ентусиазъм", заключи Наото Кан.

---

* Скалата, използвана от МААЕ, се използва за представяне на мащабите и последиците за безопасността от ядрена или радиационна авария по разбираем за широката общественост начин, посочва Ройтерс.

Авария от седма степен по МСЯС се описва като "много сериозна", а от първа степен - като аномалия. Скалата е логаритмична, което означава, че всяка следваща степен е десет пъти по-опасна от предходната, както следва:

Седма степен - авария, свързана с изтичане на голямо количество радиоактивни вещества със силно въздействие върху здравето на хората и върху околната среда. Ликвидирането на последствията изисква прилагането на продължителни и сложни защитни мерки. Експлозията и пожарът в АЕЦ "Чернобил" през 1986 г. предизвика отделянето на големи количества радиоактивни вещества в атмосферата. Тази авария засегна голяма територия в западната част на Русия и в Европа.

Шеста степен - авария, свързана с изтичане на значително количество радиоактивни вещества, което вероятно ще наложи прилагането на продължителни защитни мерки. Пример за авария от шеста степен е тази в АЕЦ "Кищим" в Русия през 1957 г. при която в околната среда бе заразена след експлозия в резервоар за вещества с висока радиоактивност.

Пета степен - авария, свързана с изхвърляне на ограничено количество радиоактивни вещества, което вероятно ще наложи прилагането на защитни мерки. Пример за авария от пета степен е тази в АЕЦ "Трий майл айлънд" в САЩ през 1979 г., в АЕЦ Уиндскейл пайл" във Великобритания през 1957 г. и в АЕЦ "Гояния" в Бразилия през 1987 г.

Четвърта степен - авария с локални последствия, свързана с изтичането на малко количество радиоактивни вещества, при която е малко вероятно да се наложи прилагането на защитни мерки извън района на засегнатата АЕЦ, и отделянето на значително количество радиоактивни вещества вътре в зданието на аварирал реактор. акива са авариите в АЕЦ "Токаимура" в Япония през 1999 г., в АЕЦ "Сен Лоран дез о" във Франция през 1980 г., и в АЕЦ "Флюрус" в Белгия през 2006 г.

Събитията с по-ниска степен - трета, втора и първа - се определят като инциденти.

Първа степен /третирана като аномалия/ е свързана с проблеми в системите за безопасност на дадена инсталация, но без опасност от радиоактивно замърсяване.

Събитие от втора степен се третира като инцидент и е свързано с излагането на количество радиация над 10 милисиверта, или погълнатата еднократно радиация е над допустимите годишни граници. При инцидент от втора степен няма радиоактивно замърсяване.

Инцидент от трета степен се третира като "сериозен". В такива случаи няма силно радиоактивно замърсяване, но е възможно засегнатият персонал да бъде изложен на радиация, надхвърляща два пъти годишната норма.

Малки количества стронций са били открити в района на "Фукушима 1"
netinfo