Лекарски протести в Словакия
Лекарски протести в Словакия / снимка: sxc.hu

Словашките профсъюзи от здравеопазването предупредиха, че медицинският сектор в страната може да се разпадне, съобщи Ройтерс.

По данни на словашките медии около една пета от общо 7000 лекари в страната в четвъртък не са се явили на работа заради продължаващия спор за повишаване на лекарските заплати, който принуди правителството да потърси помощ от съседните страни. Протестът напомни за подобни действия през последните години в Чехия и Унгария, където лекарите отдавна настояват заплатите им да бъдат приближени до западноевропейските стандарти.

Членката на еврозоната Словакия въведе тази седмица извънредно положение в 15 подбрани болници, принуждавайки персонала да се яви на работа под заплаха от наказание, след като лекарите отхвърлиха предложението на правителството месечните им заплати да бъдат повишени с 300 евро. Средната заплата за докторите в Словакия е около 1500 евро по данни на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, отбелязва БТА.

Резултатът от позицията на правителството е критична ситуация в словашките болници, каза Мариан Коларж, шеф на лекарските профсъюзи, пред репортери вчера.

Чехия днес ще обсъди плана за изпращане на военни лекари в помощ на словашките болници. Словашкият здравен министър Иван Ухлярик, който предложи да подаде оставка, след като преговорите с просъюзните лидери се провалиха вчера, заяви, че Полша и Австрия също са готови да помогнат.

Проучване на общественото мнение показа, че според повече от половината от населението лекарите трябва да се съгласят с предложението на правителството предвид икономическата ситуация в ЕС.

Чешкото правителство реши да изпрати 30 военни лекари в словашки болници, след като над хиляда местни лекари напуснаха заради ниски заплати, съобщи Асошиейтед прес. Премиерът Петър Нечас заяви, че лекарите може да останат в Словакия 60 дни. Словашкото правителство помоли за помощ съседни страни, след като 1200 лекари от общо 7000 в държавните болници не се явиха на работа. Министерството на здравеопазването заяви, че други съседни страни, включително Австрия, Унгария и Полша, са предложили при необходимост да приемат словашки пациенти в техни болници, разположени до границата.