Мощи на Св. Лука Симферополски (1877-1961), известен като светеца-хирург, пристигат в България. Частицата от мощите е дар от Руската православна църква на Пловдивската епархия на БПЦ, по молба на патриарх Неофит и с благословението на руския патриарх Кирил. Това съобщава отделът "Връзки с обществеността" при Светия синод на БПЦ.
Мощите ще бъдат донесени днес от Богородския епископ Антоний - викарий на руския патриарх. Поклонението пред тях ще е в храма-подворие на Руската църква, на бул. "Цар Освободител" 3. Там в 13.00 часа пред светинята ще бъде отслужен молебен, а от 16.45 часа - акатист на Св. Лука Симферополски от Богородския епископ Антоний и от храмовото свещенство.
Мощите ще останат в Руския храм-подворие до 17.30 часа, когато ще бъдат пренесени в митрополитския храм "Св. Марина" в двора на Софийската митрополия, откъдето ще бъдат пренесени с литийно шествие в митрополитската катедрала "Св. Неделя". Там мощите на Св. Лука ще останат за поклонение до 16.30 часа на 22 октомври.
На 22 октомври от 9.00 в митрополитската катедрала "Св. Неделя" ще бъде отслужена празнична Света литургия, оглавена от Браницкия епископ Григорий, с молитвеното участие на патриарх Неофит.
По същото време в храма-подворие "Св. Николай" на Руската църква Света литургия ще отслужи Богородският епископ Антоний в съслужение с храмовото свещенство. Молитвеното участие в богослужението ще вземе Западно- и Средноевропейският митрополит Антоний.
От 10.30 часа в храма "Св. Неделя" патриарх Неофит, в съслужение с Богородския епископ Антоний, с Браницкия епископ Григорий и със столичното духовенство, ще отслужи молебен пред частицата от мощите на Св. Лука Симферополски.
На 22 октомври в 16.30 часа мощите ще отпътуват за Пловдив. От 18.00 часа в митрополитския храм "Св. Марина" на града ще бъде посрещната светинята. След посрещането на мощите ще започне празничната архиерейска вечерня. Светите мощи ще останат в храма за поклонение на вярващите, където и ще се съхраняват.
Св. Лука Симферополски е бил хирург, учен, автор на трудове по анестезиология, доктор на медицинските науки, професор по медицина. Оглавявал е катедрата по оперативна хирургия и топографическа анатомия в държавния Туркестански университет. Бил е и архиерей на Руската православна църква, доктор по богословие и духовен писател. Бил е талантлив лекар и проповедник.
Архиепископ Лука става архиерей в най-тежките за РПЦ времена, в епохата на жестоки репресии и гонения, и въпреки че е бил именит хирург и учен, претърпява жестоки репресии, като прекарва 11 години в заточение. Починал е на 11 юни 1961 г. В този ден Църквата празнувала паметта на всички руски светии. Скоро на гроба на светеца започнали да се случват множество изцеления. През 2000 г., с решение на Архиерейския събор на РПЦ, Лука е причислен към руските светии. Мощите му се съхраняват в катедралния храм на Симферопол.