Расте броят на туристите, посещаващи Музея на котвата в Ахтопол. Най-любопитни са англичаните и руснаците. Музейната експозиция включва разновидности на котви от последните четири хиляди години и находки от кораби, потънали в екваторията на Черно море от Маслен нос до Резово. Най-ценната като стойност находка - рядка монета от края на 6-и век преди новата ера, се пази в сейф и не е изложена. Интерес и за посетителите, и за науката, представляват котвите, покрити със седиментен варовиков пласт, запазил желязото повече от 1500 години. В музея може да се видят още каменни и дървени котви, а също така оръжие, посуда и други находки от потъналите в Черно море кораби.
Музеят „История на котвата" е създаден през 2010 година по идея на сдружение „Черноморска Странджа". За шест години авторите на проекта успяват да съберат интересна и ценна експозиция, разказа историкът д-р Атанас Орачев.
"Фактът, че само за шест години съумяхме да формираме голяма и представителна колекция, се дължи на това, че този регион е най-опасен за корабоплаване в Черно море. Геофизичните проучвания, които направи центърът, потвърдиха този факт, като специално в Северния ахтополски залив има най-много корабокрушения", каза Орачев.
Много от експонатите са дарени от местни жители. Една голяма част е от рибари и местни водолази.
Една от ценните находки, които музеят притежава, е рядка монета, която от съображения за сигурност не е изложена в постоянната експозиция и се пази в специална каса. Котвите пък са ценни заради своята седиментация.
"Най-ценна като стойност е една мъничка монета, която е от края на 6-и и началото на 5-и век и има само шест подобни в света. От котвите има уникални експонати. Но най-интересни са онези котви, които сме ги запазили със седиментация", допълни Орачев.
Броят на туристите, посещаващи музея расте, разказа още Атанас Орачев:
"Една част разглеждан набързо Ахтопол и ахтополци през вековете, където са сложени стари карти, снимки, гравюри и камбани. Когато в музея влязат професионални моряци, изведнъж се променят, защото те разбират и веднага си личи".
В експозицията има и представителна извадка на европейски карти, които разкриват основните етапи в опознаването на Черно море и Странджанското крайбрежие. Всяка година в една от залите гостува с някой от крайбрежните музеи. Тази година музеят в град Бяла представя находки от античната крепост на нос Св. Атанас.