Нов и по-прецизен ДНК анализ на прочутата мумия на "Ледения човек" показва, че този древен човек не е този, за когото сме го смятали.
5300-годишната мумия, наречена Йоци, е най-старото човешко тяло, намирано някога непокътнато.

Той очарова света, откакто тялото му беше открито за пръв път в италианските Алпи Етцал през 1991 г. Но начинът, по който повечето хора си представят този 46-годишен мъж, не е точен.

Според проучване, ръководено от изследователи от германския институт "Макс Планк", Йоци може би не е бил космат кавказки ловец-събирач, както предполагаха предишни реконструкции, а земеделец със сравнително тъмна кожа и оплешивяваща глава.

"Анализът на генома разкри фенотипни характеристики като висока пигментация на кожата, тъмен цвят на очите и мъжко оплешивяване, които са в рязък контраст с предишните реконструкции, показващи светла кожа, светли очи и доста космат мъж", каза еволюционният антрополог Йоханес Краузе от института "Макс Планк" в Германия.

Учените може би знаят какво е ял Йоци и как е звучал гласът му, но как е изглеждал - това е друг въпрос.

Първото изследване на генома на Йоци е проведено през 2012 г. и откри доказателства, че този човек е бил тясно свързан с днешните сардинци. По този начин се предполага, че той е произлязъл от популации на източни ловци-събирачи и кавказки ловци-събирачи, които са се слели през петото хилядолетие.

Но новите открития не установяват подобно родословие. Вместо това изследователите откриха в генома на Йоци "необичайно висок" произход на анадолски земеделци, по-висок от този на почти всички други известни популации в Европа по това време.

Откритията сочат, че Йоци е бил близък роднина на неолитни земеделци в Анадола, където днес се намира държавата Турция. По-късно те мигрират в Италия, но остават сравнително изолирани в Алпите и се държат настрана. Резултатите от проучването са публикувани в „Cell Genomics“.

Възможно е предците на Йоци да са започнали да се смесват с ловци-събирачи в други части на Европа само няколко десетки поколения преди раждането му - сравнително кратък период от време от гледна точка на еволюцията на населението.
В генома на Йоци изследователите откриват доказателства за земеделска диета и пигментация на кожата, която е по-тъмна от тази, която обикновено се среща сред днешните европейски популации.

Откриват и рискови алели, свързани с мъжкото оплешивяване. Каквато и коса да е имал ловецът, тя вероятно е била черна.
Откритията съвпадат с външния вид на самата мумия, обяснява Краузе, която е тъмна и няма коса. Но предишни проучвания приемаха, че този външен вид е резултат от замразяването в продължение на хилядолетия, а не е точно представяне на външния вид на Йоци приживе.

Авторите на новия анализ признават, че "един-единствен индивид има... ограничена разделителна способност при представянето на историята на населението на своето време и регион", но резултатите им съвпадат с други древни хора, открити в Италия.

Едно тяло, намерено близо до южните Алпи, например, при последните проучвания на генома също показва висок анадолски фермерски произход.

"Ще са необходими бъдещи проучвания с по-плътна извадка от южните Алпи, за да се повторят нашите открития и да се покаже дали Леденият човек е бил отклонение или представител на своята популация", заключават изследователите.
БГНЕС