Ако партиите в парламента не могат и не искат да съставят правителство по време на консултациите с настоящия президент Росен Плевнелиев, това означава, че има нужда от бързи избори. Това заяви в "Седмицата" на Дарик Румяна Коларова, секретар на държавния глава по връзки с гражданското общество.
"В момента всичко е в ръцете на парламента. Първо, трябва да се провери и да се изчерпи възможността за формиране на кабинет в този парламент и не може да се говори за нещо друго, докато не приключи тази процедура. Ако след консултациите, които президентът прави, всички партии декларират пред него, че не биха сформирали кабинет, тогава той може да консултира датата за изборите, каза Коларова.
"В момента се гласува бюджет, което е изключително важно, защото този бюджет ще бъде бюджетът на следващото правителство, независимо какво е то - дали то ще бъде сформирано в този парламент, или ще бъде служебно. Така че всеки един политик, който е получил доверието на хората и е депутат в парламента, в момента трябва да носи своята отговорност", допълни тя.
Президентът Росен Плевнелиев започва консултации с парламентарните групи
Съгласно конституционните правомощия президентът Росен Плевнелиев вече започна консултациите с парламентарно представените партии след гласуваната оставка на второто правителство на Бойко Борисов. Вече минаха разговорите с ГЕРБ и БСП. Консултациите продължават и през следващата седмица и са предвидени по две на ден без понеделник, тъй като програмата на президента е изключително натоварена.
След приключване на кръга от консултации президентът ще пристъпи към следващата конституционна процедура - връчване на проучвателни мандати за съставяне на правителство. Според основния закон първият мандат се връчва на най-голямата по численост парламентарна група, вторият - на втората по численост, а третият - по избор на държавния глава.
Свикването на Консултативен съвет от това, което президентът ще чуе от парламентарно представените партии, посочи Румяна Коларова.
"Ако партиите се споразумеят да направят програмно правителство, хоризонтът за изборите ще бъде по-далечен", каза тя.
Какво следва след оставката на премиера Бойко Борисов
"Задачата, която предполага бързо провеждане на предсрочни избори, ако се стигне до тях, е ротационното председателство. България е на ръба да изгуби ротационно председателство, защото там са необходими бързи и ефективни решения на изпълнителната власт. Вече има правителство в оставка", посочи още Румяна Коларова.