Спряхме 3-ти и 4-ти блок на АЕЦ Козлодуй
Спряхме 3-ти и 4-ти блок на АЕЦ Козлодуй / netinfo

В изпълнение на поетите от България ангажименти в процеса на присъединяване към Европейския съюз /ЕС/ бяха спрени 440- мегаватовите трети и четвърти блок на АЕЦ "Козлодуй". Така от началото на 2007 г. в атомната ни централа остават да работят два блока по 1000 мегавата - пети и шести.

На свое заседание на 21 декември Министерският съвет взе решение за изключването на трети и четвърти блок на АЕЦ "Козлодуй" от електроенергийната система на страната до 31 декември 2006 г. Решението е в изпълнение на задълженията на България по Договора за присъединяването на страната към ЕС, подписан на 25 април 2005 г.

Първият етап от процеса е изключване на двата блока от електроенергийната система на страната в нормална технологична последователност. Впоследствие трябва да започне и процесът на извеждане на блоковете от експлоатация. Процесът на извеждане от  експлоатация продължава не по-малко от 40 години.

Със своя заповед от 27 декември тази година председателят на Агенцията за ядрено регулиране /АЯР/ Сергей Цочев измени лицензиите за експлоатация на двата блока на "АЕЦ Козлодуй" по искане на атомната централа. Заповедта влиза в сила от 1 януари 2007 г.

Според изпълнителния директор на АЕЦ "Козлодуй" Иван Генов, себестойността на произведения ток в централата ще се повиши с 18 процента след спирането на трети и четвърти блок.

Главният изпълнителен директор на НЕК Любомир Велков заяви пред журналисти, че няма причини за срив в енергийната ни система от началото на 2007 г. след затварянето на трети и четвърти блок на АЕЦ "Козлодуй".

Според разчети на НЕК, представени пред парламентарната комисия по енергетика, след спирането на двата блока електроенергийната система ще работи при напрегнати условия за задоволяване на потреблението на ток в страната, но въпреки затрудненията, не се очаква режим на тока.

Няколко пъти през тази година и министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров заяви, че след спирането на трети и четвърти блок, режим на тока няма да има, но износът ще бъде драстично намален.

След спирането на двата блока страната няма да може да изнася електроенергия, за да осигури вътрешния пазар и ще се лиши от приходи от около 20 млн. евро месечно, съобщиха от НЕК. От компанията очакват износът през следващата година да бъде намален до максимум 500- 600 млн. квтч, ако годината е "водна", след като за тази година търговският износ е около 7800 гигаватчаса.