/ БГНЕС
Предвижда се промяна в механизма на делегираните бюджети, като този ресурс ще се използва за квалификация и преквалификация на учителите. Това каза зам.-министърът на финансите Кирил Ананиев на дискусия по проблемите на обхващането и задържането на децата в училищата и детските градини.

Промяната в механизма на делегираните бюджети има за цел да повиши качеството на образователния процес и да мотивира учителите, посочи зам.-министърът на финансите Кирил Ананиев.
"Ресурсът, който се заделя ще отиде при квалификация и преквалификация на тези учители, за да имат една по-добра, по-солидна база, която да използват в този процес.", обясни Ананиев.

Над 50 000 ще се възползват от нова схема с ваучери за обучение

По думите на министъра на образованието Красимир Вълчев до месец юли ще бъде изготвен механизъм за сътрудничество между институциите във връзка с обхващането и задържането на децата в училищата и детските градини.

"Този механизъм има за цел да подпомогне образователните институции в усилията им да обхванат децата. Намеренията ни са още през юли месец да имам такъв регламентиран механизъм, да инструктираме съответните структури. Този механизъм вероятно ще бъде под координацията на вицепремиера Дончев на национално ниво, на регионално ниво под координацията на регионалните управления по образованието. най-важният ни участник обаче са общините в този механизъм.", каза още Вълчев.

Вижте училищата, постигнали най-добри резултати на матурите

Според вицепремиера Томислав Дончев образованието е приоритет и е по-важно от инфраструктурата. "И от пътната, и от железопътната, и от водната, и от всякакъв друг тип инфраструктура. Единственият приоритет, с който може да се сравнява е сигурността. Защото каква полза да градим, каква полза да създаваме, ако утре няма кой да го ползва по най-адекватен начин.", добави вицепремиера.