Министърът на правосъдието Георги Георгиев коментира пред журналисти законодателните промени, които предлага, за да се подобри бавното правосъдие за тежки катастрофи .

"Основната причина за забавянето на наказателните дела и в частност и делата за ПТП са експертизите. От 4 до 6 години се случва на първа инстанция да се събират доказателства говори за това колко голям е проблемът", каза министърът. По думите му това създава дефицит за чувството за справедливост у близките и роднините на пострадалите.

"Затова промените, които правим са много ефективно средство за решаване на този проблем", каза той. "В момента в наказателно-процесуалния кодекс се предвижда възможност само когато се налага от обстоятелствата по делото, вещото лице да бъде разпитано чрез видеоконферентна връзка. Ние разширяваме тези хипотези и добавяме нови в законопроекта. Не само обстоятелствата по делото, а най-вече когато заради ангажименти на вещите лица и по причина не могат да пътуват, тогава биха могли да бъдат разпитани с видеоконферентна връзка. Това означава, че премахваме основния начин да се бавят делата", каза още Георгиев.

Той обясни, че когато има над 290 вещи лица в страната, но добрите от тях и разпознаваните от съдиите работят и съвпада делото, което днес има вещото лице в София и за инцидент в Бургас, отлага се едното от двете дела с 8 месеца напред. Георгиев каза още, че така се бавят делата. "Така развързваме ръцете на българските съдии да имат възможност да използват съвременните средства за разпит на вещите лица", каза той.