Правителството одобри решение за отправяне на искане до Европейската комисия и Европейската централна банка за изготвяне на извънредни доклади за конвергенцията за България.
Инфлация на ръба: Колко стотни от процента ни делят от еврозоната
Решението е в следствие на публикуваните на 24 февруари 2025 г. данни на Евростат за инфлацията в страните от ЕС, според които референтната стойност на критерия за ценова стабилност с данни за януари 2025 г. се изчислява на 2,6%. Инфлацията в България за същия период също е 2,6%, което означава, че с данните към януари т.г. страната ни покрива и последния критерий за членство в еврозоната, съобщават от правителствената пресслужба.
По-рано стана ясно, че според данните на Евростат инфлацията в България е на ръба да покрие изискванията за въвеждането на еврото. Референтната стойност, с която трябва да сравняваме инфлацията у нас, е 2,53%, а поскъпването в България е 2,6 на сто.
Така математически инфлацията у нас надвишава изискването на Евросъюза само с 0,07 на сто. Доколко това отклонение е допустимо или пък не - последната дума ще имат Европейската комисия и ЕЦБ.
В тази връзка финансовият министър Теменужка Петков предложи на правителството да вземе решение, с което да поиска от ЕЦБ и ЕК изготвяне на извънредни доклади за конвергенцията на България.
С акта Министерският съвет упълномощава министъра на финансите и предлага на управителя на Българската народна банка да подпишат писмо, съдържащо искане за изготвяне на извънредни доклади за конвергенцията, и да го изпратят до председателя на Европейската комисия и председателя на Европейската централна банка.
ПП-ДБ и ГЕРБ за еврозоната: Правителството трябва да действа незабавно
Решението е изготвено в изпълнение на Решение на Народното събрание от 26 юли 2024 г. за ускоряване и завършване на процеса по практическата подготовка за приемане на еврото в Република България и в съответствие с чл. 140, параграф 1 от Договора за функционирането на Европейския съюз, за изготвянето на извънредни конвергентни доклади от Европейската комисия и Европейската централна банка.
Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня