Усложнена остава пожарната обстановка над селата Бабяк, Гълъбово и Лютово, община Белица. Заради променливия вятър пожарът се е разрастнал, а труднодостъпният терен затруднява гасенето му, съобщиха от Министерството на земеделието и храните. Засегнати са иглолистни култури, като на места пожарът е върхов.
Над 500 души са се включили в потушаването на пожара в боровата гора. През цялата нощ за овладяване на огнената стихия на място работиха дежурни групи и доброволци. В гасенето на пожара тази сутрин се включиха и два хеликоптера.
Сигналът е получен вчера към 14 часа на телефон 112. За локализирането на огъня в Белица пристигнаха и 40 души от военното поделение в Благоевград. Към момента няма информация за засегнати къщи, както и за пострадали от огъня хора.
„Надявам се пожарът да бъде загасен през днешния ден", каза за Дарик говорителят на полицията в Благоевград Йорданка Шаркова: „Работата по локализирането и гасенето на пожара продължава, като са включени два хеликоптера, над 500 души - пожарникари, полицейски служители, служители на държавното горско стопанство и местно население. Взети са всички мерки. Най-вероятно хеликоптерите ще работят през целия ден".
Над 230 служители от Изпълнителна агенция по горите, регионални дирекции по горите Благоевград, Кюстендил, Пазарджик и София, Югозападно и Южноцентрално държавни предприятия, участват в гасенето. В потушаването на огъня се използват специализирани автомобили за гасене на горски пожари и над 40 високопроходими моторни превозни средства.
Пожарът в боровата гора над белишките села е под контрол и няма опасност за местното население, каза кметът на общината Ибрахим Палев: „Няма вече такива пламъци, отвсякъде е обграден. В момента няма вятър и това много помага, дано не духне. Организацията е идеална, подсигурено е всичко - вода, медицински екипи, храна за хората".
Организацията и дейностите по овладяването на пожара се координират от щаб под ръководството на областната администрация в Благоевград.
От началото на годината са възникнали 397 пожара в горски територии, обхванали площ от 29 817 декара. Най-голям е делът на опожарената широколистна растителност - 67%. Човешка небрежност е предимно причината за възникването им.