Почистването на речните корита се осъществява предимно в централните части, където е видимо за хората, а извън населените места отговорността се размива и това е основната предпоставка за наводненията. Това заяви пред Дарик председателят на Българската асоциация по водите инж. Иван Иванов.
По думите му язовирите у нас трябва да имат технически паспорти, такива, обаче липсват и по този начин не може да се следи реалното състояние на водоемите. Експертът допълни, че реформите във водния сектор ще бъдат „болезнени”, тъй като това ще доведе до повишаване на цената на услугите.
„Държавата трябва да намери механизма, по който да се осъществява системно, целенасочено почистване на речните корита по цялото поречие, а не само на определени точки. Извън населените места, пред и след тях, като че ли се размива отговорността и те остават непочистени, което е сериозна предпоставка да не могат да поемат водни количества и да доведат до преливане и наводнение”, коментира инж. Иванов.
„Нещо, което е пропуснато през годините да се направи, но никой не го споменава, е, че язовирите трябва да имат технически паспорти. Те не са изготвени и отново никой не носи отговорност затова. Изготвянето на техническите паспорти е вече реална стъпка в това да знаем много добре състоянието на тези съоръжения”, посочи той.
Според мен трябва да се помисли за законодателни промени, санкциите да станат по-големи, дори отнемане на собственост на язовири. Не може да се оставят така нещата в ръцете на тези хора, които гледат изгодата или пренебрегват големия риск за обществото”, заяви още инж. Иванов.
„Не може да съществува една държава без да има действащ и добре развит воден сектор. Ние сме в началото на едни реформи, които ще бъдат болезнени. Вероятно е цените на ВиК услугите да нараснат драстично. Мисля, че дойде момента да разберем, че с природата и водите не можем да си играем на социална политика”, каза още председателят на Българската асоциация по водите.