Няма друга държава в Европа, в която да се дават толкова малко пари за висше образование според ректора на СУ
Няма друга държава в Европа, в която да се дават толкова малко пари за висше образование според ректора на СУ / снимки: Sofia Photo Agency

Сега едва ли има държава в Европа, в която да се дават толкова малко средства и да се обръща толкова малко внимание на висшето образование и на науката, на качественото висше образование и наука. Това каза в слово за откриването на 124-та академична 2011/2012 година в Софийския университет "Св. Климент Охридски" неговият ректор проф. Иван Илчев.

В препълнената аула на СУ присъстваха министърът на образованието, младежта и науката Сергей Игнатов, народни представители, преподаватели и студенти.

Проф. Илчев се обърна към студентите с думите - "вашата и нашата държава дава за вашето образование малко, но от сърце, всъщност не съм прав, дава много, но в бъдеще време". В следващия месец ни предстои да чуем как всички кандидати за славата ще се кълнат в образованието и науката, в бъдеще време, както са го правили досега, от години насам, добави ректорът.

По думите му това, което става сега в страната, е същото, което става с висшето образование - сещаме се за решителни мерки, едва когато ситуацията "гръмне".

Проф. Илчев заяви, че по традиция СУ рядко се е съгласявал с нашите управници, не от инат, а защото е искал студентите да получат най-доброто, което заслужават и защото е искал граматическото време, което те използват да не е бъдеще, а минало.

Ректорът поздрави първокурсниците, че са станали част от 25-хилядния колектив на единствения университет у нас, забележим в световните класации. В първия национален рейтинг СУ беше на първо място сред държавните университети в 23 от 25 професионални направления, в които обучава, припомни проф. Иван Илчев, цитиран от БТА.

В словото си министър Игнатов каза, че академичната общност на СУ е изключително силна, а преподавателският състав на висшето училище е "световна марка". По думите му светска България има две непреходни величия - Софийският университет и БАН. Това са двата стълба на светска съвременна България. Ще се сменят правителства, още много кризи предстоят в човешката история, но докато ги имаме тези два стълба, докато ги обичаме и почитаме, можем да бъдем убедени за своето настояще и бъдеще, заяви министърът.

Няма друга държава в Европа в която да се дават толкова малко пари за висше образование според ректора на СУ
netinfo