Изказване на Росен Плевнелиев при откриването на консултациите за формулировката на въпроса за референдума
Изказване на Росен Плевнелиев при откриването на консултациите за формулировката на въпроса за референдума / снимка: Sofia Photo Agency, архив
Изказване на Росен Плевнелиев при откриването на консултациите за формулировката на въпроса за референдума
57503
Изказване на Росен Плевнелиев при откриването на консултациите за формулировката на въпроса за референдума
  • Изказване на Росен Плевнелиев при откриването на консултациите за формулировката на въпроса за референдума

Референдумът е тест за демокрацията. Първият референдум в демократичната история на България е много важен и дълг на политиците е да се отнесат много отговорно. Този референдум трябва да се проведе в интерес на гражданите. Той ще зададе посоката за бъдещите референдуми - като силно оръжие на демокрацията за да бъде чут гласа на народа или референдумите като платформа за политическо противопоставяне и партийни битки.

Щом имаме събрани необходимите гласове, референдум трябва да се проведе. Правилата дори и да не харесват на някои, трябва да се спазват. Демокрацията се базира на правила и тяхното спазване. Въпросът вече не е дали, а как да направим референдума. От това какъв ще бъде въпросът зависи дали гражданите ще бъдат улеснени в избора си или максимално затруднени. От въпросът зависи дали референдумът ще се проведе бързо и коректно или ще затъне в юридически схватки, процедури и това ще обезвери хората.

Затова е важно как ще протекат дебатите в Народното събрание. Парламентът трябва да осигури възможността на гражданите да направят информиран избор. По формулирането на въпроса, както и от самия въпрос, ще проличи отношението на политическия елит към пряката демокрация. Само при правилно формулиран въпрос, каквито и да са резултатите, те ще докажат, че обществото има своята основна роля в политическия процес на демократична България. Провеждането на референдум е подходящо, когато може да се зададе ясен въпрос, който да получи своя категоричен отговор - ДА или НЕ.

Моето мнение е, че хората трябва да бъдат питани по въпроси от стратегическо значение за нацията, а не по технически и експертни казуси или по конкретни проекти. Големият въпрос днес пред нас е дали въпросът така, както е зададен е достатъчно ясен и еднозначен за гражданите или има нужда от преформулиране?

Тези политически консултации целят изясняване на позициите на парламентарно представените политически партии по това какъв да е въпросът на референдума, в опит за постигането на съгласие по точната формулировка. Според Конституцията, закона, а и личното ми убеждение е, че националните референдуми трябва да отговарят на принципни, национални въпроси.

Такъв е въпросът:
„Да развиваме ли ядрена енергетиката чрез изграждане на нови мощности?" ДА/НЕ

Това може да стане на площадката „Белене", „Козлодуй" или на трето място. Не искам да злоупотребяваме с най-силното оръжие на демокрацията. Ако днес правим референдум за „Белене", утре ще правим ли за 7-ми блок на „Козлодуй", „ Южен поток", „Набуко" или магистрала „Хемус". Всеки път ли ще правим референдуми - за всяка централа, за всеки проект. Целта на референдума не е да освободи от отговорност политиците и институциите за милиардните проекти на България.

Референдум по конкретен инвестиционен проект носи и допълнителна опасност. Решението поставя страната в изключително деликатната ситуация да осъществи един проект на всяка цена. Това със сигурност не е в интерес на народа.
Моята позиция е, че както е формулиран в момента, въпросът е некоректен. В момента той е: „Да се развива ли атомна енергетика в България чрез изграждане на ядрена централа на площадка „Белене"?

За мен той е объркващ и се състои от два отделни въпроса, отговорите на които могат да са противоречиви, а и не изчерпва всички възможности за избор. Някои може да са ЗА развитие на ядрената енергетика, чрез нови мощности по принцип, но ПРОТИВ конкретния проект АЕЦ „Белене". Други ще попитат защо обричаме АЕЦ „Козлодуй" на забвение и обвързваме развитието на ядрената енергетика в България за в бъдеще само с АЕЦ „Белене"? Трети ще кажат защо организираме референдум за конкретния проект АЕЦ „Белене", при положение, че Закона за безопасно използване на ядрената енергетика в чл. 45 ал. (1) изрично посочва, че ядрена централа се изгражда по решение на Министерския съвет. Какъв референдум за АЕЦ „ Белене"? Законът е категоричен.

Моята позиция е, че въпросът трябва да бъде преформулиран, като наименованието на конкретният проект отпадне. Той би следвало да бъде: „Да развиваме ли ядрена енергетика чрез изграждането на нови мощности?" ДА/НЕ

Европейската практика в много държави показва, че са организирани поредица подобни референдуми и обществените дебати са свързани с бъдещето на ядрената енергетика по принцип, нейното влиянието върху природата и националната сигурност.

Разбира се предстои Народното събрание да произведе свой дебат и да вземе своето решение. Най-важно е да покажем, че можем да работим по правилата на демокрацията и да организираме и проведем референдума по един достоен начин.

Благодаря Ви!

Източник: president.bg