Държавата обрича хората с дихателна недостатъчност, алармират специалисти
Държавата обрича хората с дихателна недостатъчност, алармират специалисти / снимка: Sofia Photo Agency, архив
Държавата обрича пациенти с дихателна недостатъчност, алармират специалисти
63379
Държавата обрича пациенти с дихателна недостатъчност, алармират специалисти
  • Държавата обрича пациенти с дихателна недостатъчност, алармират специалисти

Около 4000 души с хронична дихателна недостатъчност у нас се нуждаят от кислородолечение, за да живеят, съобщават от Българското дружество по белодробни болести. Страданието на тези пациенти в домашни условия било огромно и можело да бъде облекчено с кислороден концентратор. Цената на един такъв уред обаче се равнявала на непосилните 1200 лева, а Здравната каса от години отказвала да покрие закупуването на подобни концентратори. От дружеството посочват, че нуждаещите се са пациенти, страдащи предимно от астма и от хронична обструктивна белодробна болест.

Липсата на кислородни концентратори не е единственият проблем, пред който са изправени пациентите с белодробни заболявания, както и лекуващите ги, пояснява доц. Явор Иванов от дружеството. Недофинансирането в сектора и недостига на направления допълнително утежняват лечебния процес. Едно от нещата, които според експерта трябва да бъдат променени, е достъпът до специалист, който зависи от решението на личния лекар. Едно такова решение обаче може да попречи на ранното диагностициране на тежко белодробно заболяване.

„Знаете, че в определени периоди има дефицит на направления, което кара хората да търсят какви ли не други пътища, включително и да вадят пари от джоба си, за да платят нещо, за което си внасят осигуровки", поясни Иванов и допълни, че ако едноседмичното лечение на пациент, диагностициран с болестта на пушача, струва около 1300 лв., то касата заплащала 380.

„Сами разбирате, че никоя самостоятелна белодробна структура не би могла да оцелее при тези условия. Това е и заплахата за специализираните белодробни болници, които оказват квалифицирана помощ в областните градове. Тези болници ще започнат да фалират една по една, защото не могат да се издържат. Говорих с един колега в една такава болница и той ми каза, че парите при тях в момента стигат само за заплати," каза още Иванов.

Финансирането на този тип медицинска помощ бе определено от експертите като архаично. Унизително отношение от страна на касата при извършване на проверки и заплащане на 350 лева месечно на медицинските сестри били още два от факторите, мотивирали думите на Иванов.

„Парите не следват пациента. Който ви казва, че това е така, знайте, че не е така", заключи Иванов.