Републиканците отстъпиха на Обама, САЩ избегнаха фискалната скала
Републиканците отстъпиха на Обама, САЩ избегнаха фискалната скала / снимка: Reuters

Камарата на представителите в Конгреса на САЩ одобри оспорвано споразумение за законопроект. Така Съединените щати избегнаха автоматичното влизане на строгите икономии в сила и "бюджетната скала", това се разчита като победа за президента Барак Обама.

Сблъсъкът с "фискалната скала" технически започна с идването на новата година на източния бряг на Съединените щати /07:00 българско време на 1 януари/, но последиците ще бъдат ограничени в краткосрочен план, тъй като вторник беше неработен ден в САЩ.

В гласуването, което приключи малко след 23:00 ч на 1 януари /06:00 часа българско време на 2 януари/, доминираната от републиканските противници на Обама долна камара на парламента даде достатъчно гласове, за да приеме законодателното споразумение при същите условия, при които доминираният от демократи Сенат го прие 24 часа по-рано, съобщи АФП.

Законът, както е известно, предвижда по-високи данъци за богатите /данъчна ставка от 35% до 39,6% за домакинствата с доходи над 450 000 долара на година/, но оставя висящи много въпроси за отложените с два месеца автоматични съкращения на публичните разходи, особено на военните.

Републиканското мнозинство в Камарата на представителите съвсем не изглеждаше на разположение да приеме този закон. "Аз не подкрепям текста", каза по-рано Ерик Кантор, номер две при републиканците в Камарата, по време на среща в парламентарната група. "За мен това е отстъпление от нашите консервативни принципи", казал Кантор по време на срещата, след което още няколко републиканци са изразили несъгласието си с текста, приет от Сената. Според тях той не предвижда достатъчно намаляване на публичните разходи.
Във вторник, след седмици на шумни декларации и задкулисни преговори, Сенатът прие закона с огромно мнозинство /89 гласа срещу 8/. Този компромис беше договорен от вицепрезидента Джо Байдън и лидера на републиканското малцинство в Сената Мич Макконъл. Необходимо беше и Камарата /в която пък доминират републиканците/ да даде на свой ред зелена светлина на текста, което стана тази сутрин /българско време/.

Повишаване на данъците за най-богатите домакинства очевидно е победа за Обама, който превърна това в "твърда позиция", от която не отстъпваше по време на преговорите.

"Не забравяйте, че само преди месец републиканците в Конгреса заявяваха, че никога няма да дадат съгласието си за повишаване на данъците за най-богатите американци", каза той с усмивка в понеделник следобед по време на пресконференция.

В изявление, публикувано във вторник от Белия дом, това беше наречено "победа за семействата от средната класа и за икономиката".

Белият дом се похвали и с решението " което задържа данъка общ доход на умерено равнище за средната класа" и означава, че "милионерите и милиардерите ще платят своя справедлив дял за намаляване на дефицита".

Но президентът трябваше да направи и отстъпки и някои от демократите не крият разочарованието си. Обама категорично защитаваше по време на кампанията си за преизбиране прага за увеличаване на данъците при доходи не от 450 000 долара нагоре , а от 250 000 долара на домакинство годишно.

Назрява още един сблъсък през следващите няколко седмици - това е вдигането на определения със закон таван на дълга на САЩ, официално достигнат в понеделник.

Но засега Обама се похвали, че е удържал предизборното си обещание за "по-справедлива" данъчна система.

И така, споразумението ще принуди богатите американци да плащат по-високи данъци - налогът върху недвижима собственост над 5 милиона долара, се увеличава от 35% на 40%, а данъчната ставка за домакинствата с годишни доходи над 450 000 долара скача от 15% на 20%. Освен това се вдига и данъкът върху фонда на работната заплата - от 4,2% на 6,4%. Повишават се и данъците за домакинствата с годишен доход над 400 000 долара, отбелязва БГНЕС.

Същевременно помощите за безработица за лицата, останали без работа до 1 година, се увеличават, а при безработица над 1 година те се намаляват.

Президентът обаче предупреди републиканските си опоненти, които биха се изкушили да вземат реванш, след като бяха принудени да се съгласят с увеличаване на данъците за богатите.

Барак Обама каза, че няма да преговаря с тях за условията за повишаване тавана на дълга, което трябва да стане през първото тримесечие на 2013 г.