Плащането на „Гражданска отговорност“ наведнъж цели по-добра защита на потребителите
Плащането на „Гражданска отговорност“ наведнъж цели по-добра защита на потребителите / снимка: Sofia Photo Agency, архив

Идеята за еднократно плащане на Гражданска отговорност може и да отпадне между първо и второ четене на промените в Кодекса за застраховането. Пред икономическата комисия зам.-финансовият министър Боряна Пенчева обаче заяви, че с еднократното плащане на задължителната полица ще бъдат по-защитени както потребителите, така и самите застрахователи. Според Пенчева повечето застрахователни компании са част от по-големи финансови институции, което ще позволи на потребителите да се предложат различни банкови продукти, за да се справят с по-голямата сума при еднократното погасяване на вноската.

Боряна Пенчева обясни, че мотивът на вносителите никога не е бил да бъдат ощетени правата на потребителите, а обратното – да бъдат гарантирани правата на ползвателите на услугите на застрахователните компании и на държавата. „Разполагаме с много данни за източване на Българския гаранционен фонд, включително от граждани на съседни държави именно поради този инструмент. Имаме данни, които свидетелстват за лоши практики, затова сме го предложили, но изразяваме нашата готовност, въпрос на решение от законодателя е как да се случи това. Има и други банкови продукти, които да въведат съответните облекчения за ползвателя на тази полица“, каза тя.

С промените в закона ще бъде въведена т.нар. „бонус-малус” система, според която водачите с повече нарушения на пътя ще плащат по-скъпа „Гражданска отговорност“. Въпреки това контролът на пътя ще бъде „ожесточен”, категорична бе Боряна Пенчева. В новите текстове се предвижда отпадане на задължителния стикер за сключена Гражданска отговорност, обясни от своя страна зам.-председателят на Комисията за финансов надзор Борислав Богоев. С новата информационна система ще се генерира уникален код на застраховката. Според Боряна Пенчева контролът ще бъде ожесточен както по линия на КАТ , така и чрез тази системата, която се въвежда.

Богоев допълни, че няма да могат да бъдат издавани полици по „Гражданска отговорност“, без да бъде генериран такъв единен код. В рамките на 24 часа данните се обработват и достъп до тях имат контролните органи на Пътна полиция. "Ние – гаранционният фонд, КФН, Пътна полиция, ще знаят кой автомобил, регистриран на територията на страната, има застраховка „Гражданска отговорност“ и кой няма. Новите камери, които са купени, са настроени по този начин, че всеки автомобил, който е извършил и бъде идентифициран, че е извършил нарушение чрез снимане на неговия регистрационен номер, да бъде проверяван автоматично в тази система дали има застраховка „Гражданска отговорност“, каза Богоев.