50-процентно намаление на трудовото възнаграждение е било направено в редица институти към БАН. Това заяви Ермак Димов - представител на синдикалния академичен съюз. По думите му това се налага поради орязания бюджет на БАН. Първоначално учените поискаха 110 милиона лева за 2010 година, но с правителството се договориха за сумата от 84 милиона. След гласуване в Народното събрание обаче бюджетът беше намален на 74 милиона лева. С актуализацията на бюджета от месец юли БАН остана с 59 милиона лева, като намалението се води със задна дата от 1 януари. До края на годината в Академията вече има недостиг от 9,8 милиона лева за фонд „Работна заплата".
Всеки институт към БАН сам преценява как да се справи с настъпилата финансова криза в научните среди. От месец май насам в много от тях служителите излизат и в неплатен отпуск, който варира от 1 до 5 дни месечно, заяви Димов и допълни: „На практика се води една тиха, спокойна, подмолно война все едно че искат да пуснат една неутронна бомба, хората да изчезнат, да останат само сградите и земята. Тогава нещата ще се оправят, тогава министър Дянков ще бъде безкрайно доволен, че няма да има с кого да се занимава. На тях наука не им трябва."
Директорът на Института по микробиология акад. Ангел Гълъбов заяви, че те са на ръба на оцеляването. „Нашите хора са на три дни неплатени, а от 1 октомври - 4-часов работен ден до края на годината", каза той.
Националният институт по метеорология и хидрология също е сред засегнатите. По думите на неговия директор доц.Георги Кочев служителите му вече ще имат намалено работно време, което обаче ще понижи качеството на прогнозата за времето. Той допълни, че повече съкращения не могат да се правят. „Защото нашата наблюдателна система е базирана на наблюдения, които се извършват ръчно. Ние нямаме средства да автоматизираме тази система", обясни доц. Кочев.
До края на годината служителите в НИМХ-БАН излизат и в петдневен неплатен отпуск, като дори и тогава те ще останат без заплати за месец декември.
Директорът на Националния институт по геофизика, геодезия и география доц. Николай Милошев допълни, че учените в България вече нямат възможност за достойно съществуване. Той също заяви, че качеството на работата в неговия институт ще спадне значително. Пред същата съдба е изправен и Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика.
Ако правителството не се съгласи да помогне на БАН, то учените заявиха, че ще предприемат протестни действия още следващия месец. От Академията обясниха още, че от началото на година са направили редица опити за преговори с управляващите що се отнася до предстоящата реформа, но нищо не е последвало. През месец май те получиха обещанието на премиера Бойко Борисов, че БАН ще стане първостепенен разпоредител на бюджетните средства, като ще бъде назначен и мениджър, който да се грижи за финансите. Все още обаче не са предприети никакви действия по въпроса.