Вместо културно средище, старите барутни погреби на Варна са свърталище на клошари 
Отвън джунгла, отвътре – свърталище на наркомани и бездомници. Така изглеждат в момента старите барутни погреби на Варна. Навремето тук са били съхранявани барутът и снарядите на Варненския гарнизон. В момента по земята се търкалят всевъзможни боклуци, личат следи от огън, а разрухата е пълна.

Бункерът е последният елемент от крепостната стена в града, строена през 19-и век. В първите години на демокрация тук се помещаваше легендарен рок клуб, а след това бе друг вид заведение.  От няколко години обектът е напълно изоставен и се руши от природните стихии и безстопанственост.

С идеята мястото да бъде превърнато в мултифункционална зала с възможности за концерти и изложби през 2012 година имотът публична държавна собственост бе прехвърлен от държавата на Община Варна. Година по-късно бе подписан 10-годишен договор между местната власт и Народно читалище „Стара Варна 2010” за превръщане на архитектурния паметник „Погребите”  със застроена площ от 166 кв. м. в камерна концертна и изложбена зала.

Четири години по-късно проектът за трансформация на обекта стои само на хартия. Погребите са си в същото отчайващо състояние. Нещо повече. Имотът е опасен за здравето и живота на преминаващите хора, вреден е в санитарно хигиенно отношение и създава условия за възникване на пожар, установи проверка на общинска комисия, създадена след поредица сигнали от граждани за състоянието на имота.

„Искахме да го превърнем в истински културен център, но до този момент  не можем да намерим финансиране. Това не може да го направи еднолично един човек, ако не е собственик на кораби или авиокомпания”, коментира пред Дарик председателят на „Стара Варна 2010” Ламбрин Сотиров.

Направената количествено-стойностна сметка показва, че трансформирането на обекта в мултифункционална зала би струвало близо половин милион лева.

На днешното си заседание комисията „Собственост и стопанство“ към местния парламент реши договорът с Народно читалище „Стара Варна 2010” да бъде прекратен.  

Не може за 4 години да не се направи нищо с този имот, е мнението на съветника  Славчо Славов, който гласува за разваляне на договора с читалище „Стара Варна 2010”.  Състоянието , в което се намира обектът, е плачевно, заяви колегата му Христо Атанасов. Той призова след разваляне на договора да се сформира комисия, която да прецени какво да бъде бъдещето на имота.

„Нека този, който има по-добра идея, да я развие и направи нещо по-добро”, коментира Сотиров. Той научи от Дарик за решението, но заяви, че все още не се отказал от идеята си.

За да бъде прекратен договорът между местната власт и читалище „Стара Варна 2010”,  решението на комисията „Собственост и стопанство“ трябва да бъде потвърдено и на заседание на Общинския съвет.