Днес е Банго Васил - празник на ромите в България, наричан още Василица или циганска Нова година. Банго Васил е третият най-тачен празник в календара на ромите, след Богородица и Гергьовден.

Задължително на този ден на масата се слагат баница с късмети, сладки и печена пуйка. В първия ден от новата циганска година малки сурвакарчетата обикалят по къщите и задължително носят дар за домакините - шише ракия. Празненствата траят 2, най-много 3 дни.

Циганската Нова година обаче не се празнува еднакво от всички представители на този етнос. В Максуда например рядко могат да бъдат открити истинските традиции, разкрива пред Дарик Тинка Бозова от отдел „Най-нова история" при Варненския исторически музей.

Днес традициите на Банго Васил се спазват повече по селата, от бургуджии и копанари, показват наблюденията на Бозова, която изучава културата на циганите вече 20 години.



Празнуването на Василица е свързано с няколко ромски легенди. В някои от тях Банго Василий е застъпник и защитник на ромите. Той възстановява моста, разрушен от дявола, по който преминават ромите. В други легенди Банго Василий е куц овчар, който спасява давещо се ромско дете или пък приютява бягащ от неприятелите си циганин.

Според друга легенда Свети Василий спасил циганския род от удавяне в бушуващото море. Дълбоките води щели да погълнат ромите, но беловласият светия им изпратил ято гъски. Ромите се покачили на тях и стигнали невредими до отсрещния бряг. Оттогава те почитат своя спасител на 14 януари и в негова чест наричат празника Василица.