Проверка на състоянието на защитено вековно дърво по Закона за биологичното разнообразие от вида летен дъб, беше извършена от експерти от РИОСВ-Плевен и Община Плевен. Дървото е обявено за защитено през 2014 г., намира се на територията на общински имот в центъра на Плевен и е с височина над 25 метра, а обиколката на ствола в основата му е 2,65 м.

Експертите от РИОСВ-Плевен казаха, че в момента на огледа не са открили някакви отклонения относно състоянието на дървото като е преценено, че строежът не би оказал някакво вредно въздействие върху дървото.

В зависимост от това дали дървото е увредено или до него се извършват дейности, които не са съгласувани с РИОСВ, е възможно налагането на предписания, глоби, както и принудителни мерки, обясни Соня Стефанова - главен експерт в инспекцията.
Тя каза още, че във връзка със строежа в района, има инвестиционни намерения за площите около дървото и сега целта е да се види дали те могат да окажат някакво вредно влияние върху него. Причината за направената проверка са постъпили множество сигнали.



В близост до защитеното дърво, което се намира на около 2,5 метра от фасадата на новострояща се сграда, има и друго, което е също вековно - на около 200 години. То обаче се намира на територията на частен имот, като собственикът е отказал дървото да бъде обявено за защитено по Закона за биологичното разнообразие.

По повод състоянието на това дърво, което видимо изглежда доста зле, преди дни кметът на Плевен Георг Спартански сподели, че не е тайна, че там се строи хотел, подземни паркинги, както и не е тайна, че решението на Общинския съвет за строежа на времето е минало през доста перипетии и гласувания. "Ще е много жалко и позорно за общината ако това дърво си отиде в резултат на злоумишлени действия", каза кметът и коментира, че евентуалното наливане на горива и отрови в кореновата система на дървото, е абсолютно престъпление.

Това е било и причина, Георг Спартански да нареди спирането на всякакви строителни работи, докато не се направи проверка за уточняване причината за състоянието на дървото.

Днес на мястото на строежа работата продължаваше, а обективите на журналистите уловиха ел. табло, закрепено до ствола на защитеното от Закона дърво, както и куп строителни материали в основата му.

От РИОСВ обясниха, че 200-годишното дърво, което се намира в частния имот не е в компетентностите на инспекцията и за него компетентен орган е Община Плевен.

Малко по-късно, инспекторите от РИОСВ - Плевен извършиха проверка и на вековното дърво до църквата „Света Параскева", което е бряст от сравнително рядък вид и от него в Плевен са останали единични бройки, тъй като този вид дървета страда от заболяване, което води до изсъхване на клоните. Премахването на изсъхналите клони се прави рутинно, поради опасността в градски уловия да пострадат минаващи пешеходци, обясниха експертите от РИОСВ-Плевен.