Нови археологически разкопки започват от утре на Светилището на нимфите и Афродита край димитровградското село Каснаково- най-добре запазеното тракийско светилище  у нас. Обект на проучванията ще бъде хълма на 100 метра в ляво от него, където има антична сграда, която е видима. Това съобщиха снощи на празника на нимфите край светилището кметът на общината Иво Димов и орхеологът, който отново ще води разкопките доц. Веселка Кацарова.

За науката светилището на Нимфите и Афродита е известно още от 1898 г. Първите проучвания обаче са едва през 1945-46, извършени от бележития наш археолог  Иван Венедиков. През 1968 г. обектът придобива статут на национален паметник на културата. През 2007 г. проучванията са подновени от археолога Веселка Кацарова. Освен храм, на това място до момента са регистрирани представителна резиденция на площ от 250 кв. м с открити в нея различни декоративни архитектурни елементи – мраморни цокли, капители, фрагменти от скулптури, луксозни керемиди, фрагменти от прозоречни стъкла и др. На запад от светилището, е регистрирана постройка, интерпретирана като театър. В неговите граници е регистриран и акротерии (декоративен елемент за украса на покрив) изобразяващ богинята Нике (известна е римския пантеон под името Виктория). В непосредствена близост е била изградена и баня, която в римската епоха е имала не само хигиенни функции, но и социални, научни, културни, политически и т.н. (пример за това е че в императорските бани в Рим са били изграждани и библиотеки).

Култовият комплекс се състои от храм и помещение за поклонниците, останките от който са слабо запазени. Централна роля в практиката играе изворът, оформен с изсичане на скалата до височина от 2,40 м. Водният поток е каптиран с три свързани с каменен улей по между си басейна, които са били облицовани с блокове от розов мрамор, украсени чрез врязани меандрови орнаменти. На място е запазен един от оригиналните блокове, по който може да се съди за някогашния блясъка. Фасадата на светилището е била оформена с мраморна колонада, но от нея са оцелели единствено основите- големи каменни блокове. Края на вилата може да се свърже със събитията от средата на ІІІ век. Тогава провинция Тракия и съседните й са подложени на систематични варварски опустошения от страна на остготите. Мястото обаче запазва част от своите ритуални функции и доказателство за това са народните събори там, както и вярването на хората, че водата от извора е лековита и свещена.

От нея снощи опитаха гостите на празника, в който с езика на танца димитровградският детски и младежки балет „Галаксико” пресъздаде легендите за нимфата Траке и тази за извора.



Дарове от нимфите на „Галаксико” в ритуален танц получиха кметът Иво Димов, заместникът му Светослав Стойков и археологът Веселка Кацарова.

Тук потенциал за работа има много и се надявам с подкрепата на министерството на културата и община Димитровград да превърнем Извора на нимфите и Афродита в атрактивно място за културно-исторически туризъм, каза тя. Кметът Иво Димов припомни, че към момента общината работи в тази посока по два проекта на стойност 2.5 млн. лв. Димитровград може да е на 66 години, но е изграден върху земя с хилядолетна история, подчерта той, преди да изпълни ролята на виночерпец в друг подготвен от организаторите на снощния празник ритуал.

По-късно всички гости опитаха храната на траките, в уредена на поляната край светилището изложба, подготвена с помощта на читалищата от общината. Как се прави хляб от лимец демонстрира Петко Атанасов от село Рабово.