Държавата да подкрепи усилията на общините за въвеждането на едносменен режим на обучение. За това настоя кметът на Благоевград Атанас Камбитов по време на среща за граждански диалог „Европа в нашия дом”. 

“Местната власт трябва да доизгради съществуващите училищни бази или да изгради нови учебни заведения, за да спази всички изисквания. Това предполага сериозни разходи. Дори за община Благоевград ще е трудно сама да осигури този финансов ресурс, а какво остава за малките общини, в които приходите са по-ниски.

Над 1 млрд. лв. в Пиринско договорени по европроекти

Ние сме дали предложение, но за нас е важно да знаем дали държавата мисли в тази посока – за съвместно и целево финансиране на общините или да създаде фонд за цялостно финансиране на подобни проекти от републиканския бюджет”, заяви д-р Атанас Камбитов по време на дискусията.

Форумът събра министърa на образованието и науката – Красимир Вълчев, председателят на Комисията по образованието и науката - Милена Дамянова, евродепутата Асим Адемов, народния представител Даниела Савеклиева, областния управител Бисер Михайлов, директора на Регионалното управление на образованието – Ивайло Златанов, ректора на ЮЗУ – професор Борислав Юруков, депутати, кметове от цялата област, директори на училища и детски градини, учители и граждани.



„Предимствата на едносменния режим са безспорни. В някои населени места има освободени сгради, но има и десетки градове с недостиг на сграден фонд. Надявам се, че ще се осигурят целеви средства за тази инициатива – за доизграждане на съществуващи постройки и за изграждане на нови”, коментира министър Вълчев. 

"За нас гражданският диалог в различни населени места е ефективна форма да направим връзката между европейските политики с регионалните и местните политики", подчерта образователният министър.