Слънцето = желание за любов
Слънцето = желание за любов / снимкa: sxс.hu

През студената и мрачна зима осъзнаваме колко много ни липсват топлите слънчеви лъчи. Но eто - с идването на пролетта слънцето отново ни огрява и носи добро настроение, здраве и любов. 

Слънцето е здраве

Неслучайно старите хора са казвали: там, където влиза слънце, доктор не влиза. Хелиотерапията (буквално "слънцелечение") е една от най-древните и достъпни терапии.

Слънчевият витамин

Когато човешката кожа попие ултравиолетовите лъчи на слънцето, в тялото се образува „чудотворният" витамин Д. Той подсилва костната система, предпазва от най-различни ракови заболявания, стабилизира сърцето, кръвното налягане, имунната система и активизира обмяната на веществата. Слънчевите бани също така са полезни за хора, страдащи от остеопороза и артрит. Ако 15 минути дневно се "къпете" в слънчевите лъчи, вие ще си набавите достатъчно от слънчевия витамин. Но, разбира се, не бива да се прекалява, защото, както знаем, кожата страда, когато прекомерно дълго я излагаме на слънце.

Слънцето - будилник за птиците

Различните видове птици реагират с различна бързина на зазоряването. Първа отправя музикалния си поздрав градинската червеноопашка - 80 минути преди изгрев слънце. Скорецът пък обича да си поспива - той посреща с песен слънцето чак в най-последния миг.

За да сме щастливи

Един хубав слънчев ден създава у хората добро настроение, при това ние не си го внушаваме. Ето и доказателството: светлинните рецептори на очната ретина изпращат съобщение до мозъка за приток на светлина. Това стимулира производството на хормона на щастието серотонин, който повдига настроението. Особено след една дълга и студена зима, слънцето ни дарява с много щастливи мигове.  

Желание за любов

Слънцето идва с пролетта и лекува широко разпространената зимна депресия. То регулира и образуването на хормона мелатонин, който ни прави по-сънливи. Докато през зимата се чувстваме отпаднали и изтощени, с идването на пролетта слънцето намалява количеството на мелатонин в организма. Това веднага се отразява на сексуалните хормони, както и на така наречения хормон на стреса - кортизол. Заедно със серотонина, те пораждат у нас желание за любов. А как ли се справят хората на северния полюс, където месеци наред не огрява слънчев лъч?

Поемете си въздух

Хората приемат въздуха като даденост и рядко се сещат, че единствено на слънцето дължат животворните 21 процента кислород в атмосферата. Благодарение именно на слънцето се извършва и фотосинтезата при растенията. Само за час едно дърво може да възпроизведе 400 литра кислород, които ще стигнат за нуждите на 26 човека.

На залез слънце

Няма нищо по-красиво от огненочервения залез на слънцето. Разкошната гледка се дължи пак на слънчевата светлина, която съдържа пълния спектър от цветове. При навлизане в атмосферата тя се пречупва и губи някои от цветовете си, но не и червения. Слава Богу, защото ние пък можем да се любуваме на прекрасните залези.