ЕС трябва да се опита по-дисциплинирано и бързо, отчитайки всички интереси на държавите-членки, да се стабилизира, защото безспорно излизането на Великобритания ще бъде удар. Това каза министър-председателят Бойко Борисов от трибуната на парламента, коментирайки резултатите от референдума във Великобритания, който определи излизането им от ЕС.
„Не трябва да се дава никакъв шанс за специални споразумения и статути, защото в един момент може действително да останем Гърция, България и Румъния, а държавите - донори да поискат специален статут", каза премиерът. По думите на Борисов предстоят сериозни катаклизми.
Борисов против флотилия срещу Русия, иска яхти, мир и любов в Черно море
Министър-председателят коментира и темата от седмицата за идеята на Румъния по отношение на военното присъствие в Черно море. По думите на Борисов пръв темата е повдигнал румънският премиер, като е заявил желание да бъде подписан меморандум.
„Аз му казах, че имаме много задачи да решаваме", коментира Борисов и отбеляза, че в рамките на НАТО страната ни е свършила много работа. „Имаме войници в Афганистан, провеждаме учения, имаме база в Ново село. До 5000 войници минават годишно на ученията. Ние сме доказали, че сме лоялен член на НАТО", отбеляза премиерът.
Той обаче посочи липсата на солидарност от страна на натовските държави, когато от Анкара президентът Путин обяви, че "Южен поток" става "Турски поток". „Няма натовска солидарност и сега, когато трябва да платим поръчаното оборудване за Белене, а двата поръчани реактора отидоха в Турция", добави Борисов.
По думите му с Румъния можем всеки ден да правим учения. Това се случва и сега, и то е напълно достатъчно. Имаме договор от Монтрьо, където е отбелязано, че до 21 дни могат да присъстват военни кораби, припомни още той.
Плевнелиев: Да спрат спекулациите, нищо извънредно не се случва в държавата
В момента, в рамките на подкрепените от нас санкции, се опитваме да водим балансирана политика, коментира още Борисов. Той отбеляза, че днес е свикал заседание на кабинета, за да бъде приета позицията за срещата на НАТО на 8 и 9 юли във Варшава. Борисов е задължил Даниел Митов и Николай Ненчев да се срещнат със съответните комисии, за да са информирани народните представители.
"Мислех, че румънският колега ме разбра и затова на пресконференцията не стана въпрос за тази тема. След седмица румънският президент отново повдигна темата за обща флотилия с Турция, Румъния, Украйна и Грузия, мисля че беше. И на него му отговорих по същия начин. Тук не става въпрос за нюх или за реакция, затова отидох при президента, за да уеднаквим начина, по който представяме нашите ангажименти и приоритети", посочи Борисов.