Изпитващи остър недостиг на основни стоки, венецуелците по неволя се върнаха към натуралната размяна. Предлага се всичко налично, но чрез технологиите на 21 век - във Фейсбук, Инстаграм или WhatsApp.
С изчезването на храни и елементарни тоалетни принадлежности, търговията по смартфоните помага на хората да оцеляват, като се включват в онлайн групи за бартер.
„Имам памперси. Разменям ги за килограм паста", гласи съобщение във WhatsApp.
Многобройни групи трескаво обменят информация за всевъзможни стоки. За да няма измами, купуващият и предлагащият първо си разменят снимки, за да се идентифицират, после се срещат на обществено място, за да си разменят стоките.
Двудневна работна седмица за държавните служители във Венецуела
„Имам само брашно. Давам го срещу влажни кърпички", обявява потребител.
Учителката Плайа Алварес разказва, че сега венецуелците са принудени да си говорят единствено за това как да си набавят храна, тоалетни принадлежности и лекарства.
Икономиката на Венецуела се срина с падането на цената на суровия петрол, на който страната основно разчита, а централизираната икономика не смогва да се бори с недостига на всичко, което необходимо за живота на хората. В последните месеци положението се влоши още повече заради инфлацията и девалвацията на местната валута.
През последните две години гражданите се редяха на опашки в магазините, за да си купят храна с купони на субсидирани цени.
Депутатите във Венецуела без заплати, няма пари
Проучване през последния месец показа, че 80% от хранителните стоки са дефицитни. Успоредно се разширява и черният пазар на храни. Търговци се снабдяват нелегално с храна и я препродават на високи цени - практика, която онлайн групите не прилагат.
Особено популярна е размяната на кулинарни рецепти, които не включват иначе задължителни компоненти като брашно, яйца, масло.
Минималната заплата във Венецуела е 35 000 боливара - около 60 долара по официален курс или 35 долара на черно. Пакет брашно на черно струва 2000 боливара.
Във Венецуела ще пращат в затвора предприемачите, които саботират страната
Президентът Николас Мадуро твърди, че за кризата е виновна „икономическата война". Той обвинява търговците, че трупат стоки, но не ги продават, за да провокират безредици и да предизвикат падане на правителството.
Опозицията прави стъпки за провеждане на референдум за отстраняване на Мадуро от власт.
В последните седмици зачестяват грабежите и бунтовете, които се засилват политическото напрежение успоредно с всеобщата оскъдица.
Източник: БГНЕС