Отбелязваме Деня на българската просвета и култура
Отбелязваме Деня на българската просвета и култура / снимка: Sofia Photo Agency, архив

Празникът на светите братя Кирил и Методий - създатели на славянската писменост - се чества като празник на училището за първи път на 11 май 1851 г. в едноименното епархийско училище в Пловдив. Инициативата е на Найден Геров. През 1857 година този празник започва редовно да се отбелязва в Пловдив, Цариград, Шумен и Лом.

Днес е 24 май - празникът на светите братя Кирил и Методий, ден на българската просвета и култура и на славянската писменост. Кирил и Методий са признати за светци в края на IX век. Въздигането им като равноапостоли и велики християнски учители става в България с идването на техните ученици през 886 г., а сведения за отбелязване на празника има още през XII век.

Общият празник на Св. св. Кирил и Методий се чества от българската църква през вековете. Независимо от идеологии и политики, от Възраждането до днес това е най-светлият и най-голям български празник, изразяващ духовните стремежи на българите за църковна и духовна независимост, просвещение и национално въздигане.

24 май - Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост, е празникът, който се чества от най-дълго време в историята ни - 165 години. По време на най-значимата си мисия - Моравската, солунските просветители обучават голям брой ученици. Сред тях са Климент, Сава, Горазд, Ангеларий и Наум.

През 1892 г. Стоян Михайловски написва текста на училищния химн, познат на всеки българин с първия си стих "Върви, народе възродени". Химнът е озаглавен "Химн на Св.св. Кирил и Методий" и включва 14 куплета, от които ние днес изпълняваме най-често първите шест. Панайот Пипков създава на 11.05.1900 г. музиката към химна.

След въвеждането на Григорианския календар през 1916 г. празникът се чества на 24 май по официалния държавен календар, а по църковния литургичен календар този ден е на датата 11 май.

Празникът се чества и в редица европейски градове, а официална българска държавна делегация посещава Ватикана, където отдава почит на гроба на свети Кирил в църквата "Сан Клементе" в Рим.

В Пловдив тържественото честване на Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост 24 май традиционно ще бъде на площад „11-ти май” пред ГХП „Св. св. Кирил и Методий”. В 9.00 часа ще има връчване на Почетен знак и Почетна значка на град Пловдив в актовата зала на гимназията. От 10.00 до 10.15 часа ще бъде отслужена Празнична литургия в храм „Св. св. Кирил и Методий” от Негово Високопреосвещенство Пловдивски митрополит Николай. Очаква се присъствието на областния управител Здравко Димитров, председателя на Общински съвет – Пловдив Савина Петкова, кмета Иван Тотев, както и други официални лица и гости.

В 10.20 часа ще започне откриването на тържеството с химна на Република България. Под звуците на „Многая лета” ще бъде посрещната училищната икона с ликовете на св. св. Кирил и Методий, националното знаме, знамето на Европейския съюз, училищните знамена. Ще последва четене на празнично слово, а от 11.00 часа водещите ученици от ГХП „Св. св. Кирил и Методий” ще обявят полагането на венци и цветя пред паметника на славянските равноапостоли. Пет минути по-късно ще започне шествието към площад „Стефан Стамболов”.