Атентаторите от Брюксел са "имали достатъчно експлозив за още десет бомби", съобщава експерт, цитиран от "Гардиън".
Изданието припомня, че при акция във вторник вечерта на адрес, от който мъжете са били взети от такси преди нападението на летище "Завентем", полицията е открила достатъчно материал за направата на около 50 кг от самоделния експлозив триацетонов трипероксид, същия, който е използван при атентатите в Париж през ноември.
Ако разгледаме ситуацията в перспектива, има много признаци, че кампанията на "Ислямска държава" да устройва кланета в Европа, започва да отслабва, смята авторът на материал в "Дейли телеграф" Колин Фрийман.
САЩ: Европа не прави достатъчно за побеждаването на Ислямска държава
Атентаторите от вторник не са някаква нова група, а част от същата мрежа, извършила нападенията в Париж, и която постепенно полицията изваждаше от строя до миналата седмица, отбелязва той.
Касапницата на летището в Брюксел стана само четири дни, след като едно от главните действащи лица в мрежата - Салах Абдеслам, бе арестуван в Брюксел и оттогава сътрудничи на полицията, както заяви адвокатът му. Това значи, че съучастниците му вероятно са сметнали, че трябва да действат бързо, преди да са стигнали и до тях, пише още авторът.
Брахим Бакрауи се е взривил на летището в Брюксел, брат му - в метрото
"Вашингтон пост" отбелязва, че въпреки операциите на службите за сигурност и арестите, мрежата, стояща зад нападенията във Франция, е запазила достатъчно сили, за да удари отново. Вестникът посочва, че последните атентати свидетелстват за пропуски при наблюдението на радикалните ислямисти, както и по други направления, включително провеждането на антитерористични операции срещу издирвани екстремисти.
Терористите в Европа преминават граници, но разузнаването не, пише "Ню Йорк таймс", като посочва, че поне един от атентаторите е бил депортиран от Турция в Холандия миналата година, като е имало индикации, че е джихадист.
Ердоган: Един от терористите в Брюксел е бил екстрадиран от Турция
Изданието отбелязва, че ако е бил необходим още един пример за това, че европейските разузнавания не обменят сведения за потенциални терористи и не действат по такава информация, то вчерашното установяване на самоличностите на атентаторите със сигурност е такъв.
Вече е достатъчно ясно, че терористите, които работят за "Ислямска държава" мислят, сътрудничат и действат трансгранично, без да се съобразяват с национални граници, отбелязва "Ню Йорк таймс". Все по-належащ за Европа става въпросът: Може ли и тя да направи същото?
Германия иска европейските страни да засилят размяната на разузнавателни данни
Атентатите в Брюксел станаха причина за настояване да бъде затворена "магистралата" на бойците, пише "Уолстрийт джърнъл", като отбелязва, че САЩ притискат Анкара да приеме план кюрдски сили да помогнат за затварянето на последния останал маршрут на "Ислямска държава" от Сирия към Турция.
Има подозрения, че това е бил основният път, по който са минали бойците, извършили кървавите атентати в Белгия и Франция, посочва вестникът. Възможността ИДИЛ да се сдобие с ядрено оръжие "очевидно буди безпокойство", заяви британският министър на отбраната Майкъл Фалън, цитиран от "Индипендънт".
Наджим Лахрауи - връзката между атентатите в Париж и касапницата в Брюксел
Той подчерта колко е важно да се направи така, че да не бъде възможно "ядрени оръжия да попадат в ръцете" на терористични организации и добави, че Великобритания прави това, което зависи от нея, като държи под строг контрол необходимите за това технологии.
По-късно този месец световните сили ще се срещнат във Вашингтон, за да обсъждат предотвратяването на ядрения тероризъм, първата подобна среща от 2010 г., отбелязва "Индипендънт".
Източник: БТА