Лидерите на ЕС излагат своята визия за бъдещето на еврозоната в доклад, който ще бъде представен днес - на фона на ключови преговори за Гърция, ситуацията около която заплашва да дестабилизира сериозно единната валута, предадоха Франс прес и Ройтерс.
Кредиторите видяха добра основа в новите предложения на Гърция
Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер предлага затягане на контрола на Брюксел над еврозоната и засилване на правомощията на председателя на Еврогрупата. Той е изготвил доклада, който съдържа различни сценарии за бъдещето на еврото, заедно с председателите на Европейския съвет Доналд Туск, на Еврогрупата Йерун Дейселблум и на Европейския парламент Мартин Шулц, както и с президента на Европейската централна банка Марио Драги.
Хампарцумян: Това, което става в Гърция, е полезно и за нас
В краткосрочен план петимата лидери на ЕС искат Еврогрупата да играе по-важна роля в еврозоната. Те предвиждат по-конкретно засилване на правомощията на нейния председател. Сред предлаганите мерки е и създаването до две години на Европейски план за гарантиране на депозитите с цел споделяне на рисковете между страните членки. Предвижда се още засилване на координацията с Великобритания - най-голямата икономика в ЕС, която не е въвела еврото.
Шулц предупреди Гърция, че ако излезе от еврозоната, ще се лиши от финансиране
В дългосрочен план, т. е. между 2017 и 2025 г., петимата лидери се обявяват за постоянно председателство на Еврогрупата с ясен мандат.
Докладът "За довършване на европейския икономически и валутен съюз" съдържа още предложение за създаване на общ европейски трезор с цел осигуряване на по-голяма координация между бюджетната политика на 19-те страни от еврозоната.
Документът бе поръчан от държавните и правителствените ръководители от ЕС миналата година. Докладът и изложените в негосценарии ще бъдат обсъдени на срещата на върха на 28-те в четвъртък и петък.
Последиците от дефолт на Гърция и Грекзит за еврозоната и гръцката икономика
Сега Еврогрупата има ротационен председател, избиран за срок от две и половина години с мнозинство от страните, въвели еврото. В момента постът се заема от холандският министър на финансите Йерун Дейселблум, който през лятото ще се бори за преизбиране в конкуренцията на испанския министър на икономиката Луис де Гиндос.
Източник: БТА