НАТО засилва присъствието си в България
НАТО засилва присъствието си в България / снимка: БГНЕС

Президентът Росен Плевнелиев очаква военният бюджет на страната да бъде актуализиран през годината, за да можем да изпълним поетия ангажимент на срещата на върха на НАТО в Уелс. Това заяви държавният глава на съвместна пресконференция с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг на "Дондуков" 2.

Столтенберг е на посещение у нас по покана на президента Плевнелиев. Това е първото му посещение в България след поемането на поста през октомври миналата година. На срещата в Уелс беше постигнат политически ангажимент и пълен консенсус за увеличаване на инвестициите на съюзниците в изграждането на отбранителни способности.

Президентът Плевнелиев каза, че е информирал генералния секретар на Алианса, че тежката икономическа ситуация в страната през миналата година не е позволила в бюджета за 2015 г. да бъдат отделени толкова средства за отбрана, колкото бяха отделени през 2014 година. Сумата е с около 30 млн. евро по-малка за тази година.

Йенс Столтенберг заяви, че страната ни е високо ценен съюзник в НАТО и благодари за силната ни ангажираност с Алианса, за приноса ни в операции на НАТО, за повишаване на колективната сигурност и за важната ни роля в стабилизирането на региона.

Генералният секретар на НАТО посочи, че е много важно всички съюзници да изпълняват своите ангажименти и обещания, които са дадени на срещата в Уелс - да спрат намаляването на бюджетите за отбрана и да започнат постепенно да ги увеличават. Столтенберг допълни, че в разговорите си днес е получил уверенията, че България действително ще направи това и ще увеличи разходите за отбрана от следващата есен. Убеден съм, че България по същия начин ще изпълни своите ангажименти, както ние - всичките 28 страни-членки на НАТО, решихме, каза Столтенберг.

Президентът Плевнелиев посочи, че България разчита на подкрепата на своите партньори за превъоръжаване и технологична модернизация на въоръжените ни сили. Очевидна е необходимостта и това е приоритет на правителството, парламента и президента в България да намалим зависимостта от един доставчик на оръжейни технологии и да повишим съвместимостта на Българската армия с армиите на съюзниците в Алианса - това е национален приоритет и като държавен глава следя за неговото изпълнение, каза Плевнелиев. Той отбеляза приетата от служебното правителство програма "България в НАТО и в европейската отбрана 2020", като припомни, че в нея е посочено изпълнението на седем приоритетни проекти в областта на отбраната и постепенното повишаване на разходите за отбрана. Радвам се, че те бяха плод на дебати и военното ни ръководство само стигна до извода, че това са наистина тези проекти, които ще ни помогнат да стигнем до целта - модерна и съвместима с партньорите Българска армия, посочи Плевнелиев.

Президентът коментира, че НАТО сам по себе си не е инвеститор, организацията е наш партньор в процеса за модернизиране на армията ни и постигане на съвместимост, а това е задължение на държавата-членка. Той обаче каза, че България ще търси сътрудничество с други държави в търсене на възможности, за да може тези седем проекта да бъдат реализирани.

Росен Плевнелиев и Йенс Столтенберг са обсъдили широк кръг от въпроси, свързани със средата за сигурност в региона на Югоизточна Европа и Черно море, с изпълнението на Плана за готовност за действие и поетите ангажименти на срещата на върха в Уелс, както и произтичащите от това действия за България. Президентът отбеляза, че България работи за изпълнение на предвидените в Плана мерки, насочени към повишаване на отбранителния потенциал на НАТО в Югоизточна Европа и в региона на Черно море.

Всички ние виждаме нуждата от усилено присъствие на НАТО в България и в другите източни държави, каза Столтенберг в отговор на въпрос дали предвид на кризата в Украйна и на зачестилите терористични заплахи е необходимо по-засилено присъствие на НАТО у нас. Той посочи, че са предприети мерки за даване на увереност, което предполага повече въоръжени сили на място на ротационен принцип, които да участват в учения и в маневри, и повече военноморски съдове. Всичко това увеличава военното присъствие на НАТО в източния фланг на Алианса, посочи Столтенберг и добави, че всичко това е със защитно предназначение, част е от колективната отбрана. Ще продължим да развиваме тази дейност, като изпълняваме Плана за готовност за действие, за да имаме високо подготвен контингент от въоръжени сили, които да бъдат дислоцирани за кратко време, заяви генералният секретар на НАТО.

Той каза, че НАТО ще установи командно-контролни елементи поне в шест източноевропейски съюзници на Алианса - в трите балтийски републики, Полша, Румъния и България, и допълни, че е обсъдил с президента как ще се осъществи това на практика. По думите му се има предвид контролно-команден елемент, който ще черпи персонал от българските въоръжени сили, а също и от многонационален персонал на НАТО. Това ще бъде едно трайно присъствие на НАТО в България, което ще е много важно свързващо звено между националните въоръжени сили и силите на НАТО, посочи Йенс Столтенберг.

По думите му ще се извършват съвместно планирани учения и те ще бъдат ключът за осигуряване на необходимата рамка за подсилване на фланга на НАТО, ако това е нужно. Така че винаги ще правим това, което е нужно, за да можем да защитаваме всичките си съюзници срещу всякакви заплахи, каза Столтенберг и добави, че затова и се увеличава присъствието в източната част на Съюза.

Президентът Плевнелиев отбеляза, че България е солидарна със своите съюзници и ще продължи да подкрепя усилията на международната общност в борбата с тероризма и с терористичната групировка "Ислямска държава". Страната ни ще продължи да работи за успеха на инициативата "Интелигентна отбрана", като президентът посочи, че имаме потенциал да специализираме в областта на медицинските способности, киберсигурността, логистиката и разузнаването. Споделяме обща позиция, че нарушаването на суверенитета на Украйна и на нейната териториална цялост създава заплаха за стабилността и мира в Европа, каза Плевнелиев и добави, че в рамките на подкрепата на Украйна България е водеща нация във фонда на НАТО за осигуряване на медицинска помощ и рехабилитация на ранени украйнски военнослужещи. Той отбеляза и че с оглед на променената среда в региона на Черно море се налагат повече и по-мащабни тренировки и учения, за което могат да се използват по-ефективно изградените съвместни военни съоръжения у нас.

В разговорите с генералния секретар на НАТО е била обсъдена и политиката на отворени врати на Алианса, която България активно подкрепя. Страната ни остава ангажирана и в мисията на НАТО в Афганистан за подпомогане на изграждането на отбранителните способности на афганистанската армия. Йенс Столтенберг се срещна днес и с премиера Бойко Борисов, с министъра на отбраната Николай Ненчев и с министъра на външните работи Даниел Митов.

Протест на партията "Атака" в близост до президентството посрещна генералния секретар на НАТО при пристигането му за срещата с Росен Плевнелиев.

Източник: БТА