Полицаи, пожарникари, надзиратели и офицери от запаса излизат на протест
Полицаи, пожарникари, надзиратели и офицери от запаса излизат на протест / снимка: Sofia Photo Agency, архив, Юлиана Николова

Полицаи, пожарникари, надзиратели и офицери от запаса излизат на протест в събота. Причината е решение на Министерския съвет от края на септември, с което се предлага въвеждане на възраст за пенсиониране. Пред Дарик председателят на най-големия синдикат в сектор „Сигурност" Валентин Попов заяви, че в случая става дума за съзнателно изолиране на професионалната общност от дебати, които пряко засягат социалните й права. От синдиката продължават да са категорични, че социалният министър от служебния кабинет трябва да понесе отговорността.

Протестът е организиран от Синдикална федерация на служителите в МВР (СФСМВР), Синдикат на служителите в затворите в България (ССЗБ), Съюз на офицерите и сержантите от запаса и резерва (СОСЗР) и Национална асоциация „Сигурност". Към протестните действия се очаква да се присъединят и Българска офицерска легия "Раковски".

Протестът е реакция на разпространената от медиите информация за обсъждани и подготвяни от служебното правителство мерки за ограничаване на социални права на служители, заети в Сектор "Сигурност", обясни синдикалистът Валентин Попов:

„Изчакахме да минат изборите, за да не опорочаваме по никакъв начин този процес и да не хвърляме никаква сянка върху него. Става дума за обсъждане на възможни мерки, свързани с нашите социални права, които стават изключително на тъмно, без не само по никакъв начин да не сме участвали в него, но и без дори да сме информирани, че нещо такова се е случило", каза Попов.

Настроенията сред служителите в системата на МВР и МО остават нажежени и след липсата на реакция от страна на служебния кабинет. В последните седмици подадените рапорти за напускане се увеличават. В момента пенсионирането при тези професии е след 27 години стаж, от които 2/3 в системата.

Според предложението на кабинета режимът за излизане в пенсия ще включва възраст за пенсиониране в границите от 52 до 55 години. За да влязат промените в сила обаче трябва да бъде изработен законопроект, който да бъде гласуван от следващото Народно събрание. Въпреки това обаче униформените продължават да настояват за оставката на служебния социален министър Йордан Христосков:

„Дори да остават и броени часове до момента, в който би бил заместен от следващия министър, в случая става дума за поемане на отговорност за това, че очевидно се коментират въпроси, свързани със социални права на служители, без изобщо да има някакъв социален диалог. Според нас това е гаф на един министър на труда и социалната политика", каза още Попов.

Протестът е насрочен за събота от 14:00 ч. в градинката пред Централна баня в столицата, с последващо шествие до Министерство на труда и социалната политика и Президенството.