Полицаи: Студенти, не карайте пили!
Полицаи: Студенти, не карайте пили! / netinfo
Препоръки за предотвратяване на пътно-транспортни произшествия по време на студентския празник разпространиха от Областна дирекция на МВР Варна. „Ако вашата студентска компания решава да пътува с автомобил по време на празника, е най-добре шофьор да бъде онзи от вас, който има най-голям стаж и опит зад волана", съветват полицаите.

Студентите се призовават да пътуват с напълно подготвен за зимни условия автомобил, да не правят състезания по пътя, да шофират напълно трезви и с поставени колани. „Ако пред вас някои се готвят да управляват в нетрезво състояние, не оставайте безучастни и направете всичко необходимо да предотвратите опасността. Потърсете съдействие и от ваши колеги. Ако се наложи сигнализирайте веднага на полицейските органите на тел. 166, безплатно от вашия мобилен телефон", препоръчват от варненската полиция.

Вече десетилетия наред 8 декември - Студентският празник се отбелязва от поколения български студенти. И така е от далечни времена. Счита се, че студентският химн, Gaudeamus igitur, е използван още през 13 век, а авторите му са неизвестни. Съвременният текст е написан от скитащия немски поет К. В. Киндлебен през 1781 г., а за мелодия е използвана по-рано създадена песен от Я. Г. Гюнтер.

За пръв път студентският празник 8 декември се отбелязва у нас през 1902 г., като празник на единствения тогава в Княжество България университет - Висшето училище, след решение на Академичния съвет от 30 ноември 1902 г.

Датата е отменена след 1944 г. и е заменена със 17 ноември - Международен ден на студентската солидарност. През 1962 г. празникът на университета отново е възстановен на 8 декември. В продължение на годините се чества от студентите в цялата страна като студентски празник. На 28 октомври 1994 г. Съветът на ректорите обявява 8 декември за неучебен ден и за празник на българските студенти.