Оранжев код за интензивни валежи и за Старозагорско
Оранжев код за интензивни валежи и за Старозагорско / Sofia Photo Agency, архив

Оранжев код за интензивни валежи е обявен и за област Стара Загора, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. Предупреждението е в сила за още седем области на България - София-област, Пазарджик, Пловдив, Смолян, Кърджали, Хасково и Габрово. На тези места ще има значителни валежи, с количества между 30 и 50 л/кв. м.

В останалата част от страната е обявен код "Жълто" също за очаквани значителни валежи. Очакваните количества са за между 15 и 25 л/кв. м. Само в две области - Видинска и Силистренска, не се очакват опасни метеорологични явления и там кодът е "Зелен".

В понеделник валежите ще продължат, но ще отслабват и до вечерта почти навсякъде ще спрат. В Предбалкана и Лудогорието дъждът ще е примесен със сняг. В източните райони ще остане ветровито. Ще е доста хладно - минимални температури между 2 и 7°, максимални - между 4 и 9, в югозападните райони до 12. За Стара Загора температурните интервали ще са в порядъка 2-12 градуса.

Във вторник, след временно намаление, от запад облачността отново ще се увеличи и в Западна България ще превали. Сутринта ще е студено, но максималните температури ще се повишат. В Стара Загора термометрите ще достигнат 16-17 градуса. В сряда облачността ще е променлива,а синоптиците обещават слънчеви проблясъци над града на липите..

Относно прогнозите за интензивни валежи директорът на дирекция „Управление на водите " в Министерството на околната среда и водите Асен Личев съобщи за Дарик в петък, че няма риск за големите язовири, които са собственост на общините, тъй като кметовете разполагат с инструмент, с който да определят колко от обема на язовира да освободят и са предупредени.

Нивото на водата в каскадите Доспат - Въча и Доспат е най-критично - между 90 и 95%. Все още обаче има свободен обем. На два пъти от каскада Въча е освобождаван обем. Заради изпускането е покачено нивото на река Марица. Въпреки това, ситуацията е под контрол и няма опасност от преливания.

Под 90% са достигнатите обеми в язовирите Кърджали, Ивайловград и Студен кладенец.

Според Личев рискови остават около 2600 частни и обществени малки язовири, защото отговорност за тях носят собствениците им. От тях зависи да определят колко от обема на язовира трябва да се освободи и дали ще го направят.