Панамските документи: Режимът на Асад заобиколил санкциите чрез фирми в чужбина
Панамските документи: Режимът на Асад заобиколил санкциите чрез фирми в чужбина / БГНЕС

Три фиктивни фирми, разположени на Сейшелските острови, са помагали на сирийския режим да заобикаля международните санкции, показа журналистическото разследване "Панамски документи", публикувано и от френския всекидневник "Монд", предаде Франс прес.

Според разследването на Международния консорциум на разследващите журналисти (МКРЖ), обединяващ 109 медии от 76 страни, създаването на представителства на фирми в данъчни убежища се практикува отдавна от Рами Махлуф, свръхбогат братовчед на подложения на международни санкции сирийски президент Башар Асад и една от най-мразените от противниците на режима личности, отбелязва АФП.

Кремъл: Путин е основна мишена на "Панамските документи"

Разследването на МКРЖ показва, че три сирийски предприятия, посочени от американското министерство на финансите като "подкрепящи сирийската репресивна машина", са прибягнали до услугите на панамската адвокатска фирма Мосак Фонсека, за да създават фиктивни фирми на Сейшелските острови", пише в. "Монд".

"Панамски документи" разкриват как богатите и могъщите в света укриват парите си

За сирийския режим те са представлявали както начин за избягване на международните санкции, на които е подложен от началото на войната, така и за скриване на богатството на фамилията Асад, управляваща от близо половин век.

Трите сирийски предприятия - "Пангейтс интернешънъл", "Максима мидъл ийст трейдинг" и "Морган адитивс манюфакчъринг" са осигурявали гориво на бойните самолети на сирийския режим.

Безразборните бомбардировки на сирийската авиация са отнели живота на десетки хиляди мирни граждани от началото на конфликта през 2011 г., показват документи, до които е получил достъп в. "Монд". През 2014 г. тези три предприятия са включени в черния списък на министерството на финансите на САЩ.

Какво ще предизвика голямото изтичане на документи от Панама?

Милиардерът Рами Махлуф разполага с най-голямото лично богатство в Сирия и доминира в нейната икономика. Той е използвал и фиктивни фирми като "Дрекс текнолоджис", регистрирана през 2000 г. на британските Вирджински острови. Десетилетие по-късно законността на тази регистрация беше поставена под въпрос.

Според вътрешна кореспонденция на фирмата Мосак Фонсека, с която се е запознал в. "Монд", "директорът на отдела за контрол на законосъобразността е настоял незабавно да се прекъснат връзките" с това предприятие. Поради колебанието на друг служител на адвокатската фирма, връзките са били прекъснати едва през септември 2011 година.

Източник: БТА