/ Gulliver/Getty Images
Мигрантска вълна от днешна Гърция и Турция заляла Британските острови преди 6000 години, като изместила местното население от ловци-събирачи, установи проучване, цитирано от Асошиейтед прес.

Специалисти изследвали проби от древни останки, някои от които датирали от 8500 г. пр.Хр. От тях проличало, че хората с тъмна кожа, които обитавали Британските острови след последната Ледникова епоха, са оставили много бегла генетична следа. Това е станало след преминаването към земеделие на популациите и след пристигането на другоземците преди 6000 години. Не се е наблюдавало генетично смесване на коренното население с пришълците.

За колко време мигрантите се адаптират към чужда страна?

Парадоксално, същите тези мигранти от Егейско море, са се смесвали интензивно с местните хора, когато са въвели земеделието в континентална Европа около 1000 години по-рано, установиха ДНК тестове.

Тези жени са "уличници", обект на похот и презрение

Учените обясняват този феномен с относително малкия брой ловци-събирачи, които са обитавали Британските острови. По думите на един от авторите на проучването, Марк Томас от лондонския Юнивърсити колидж, генетичният материал на ранните земеделци, обитавали Британските острови, е сходен с този, открит в днешна Испания и Португалия. Това означава, че тези популации са се насочили от изток на запад към Средиземноморието, а след това се отправили към Британските острови. Пришълците най-напред са пристигнали на западния бряг на Британските острови, което значи, че не са минали по най-краткия път, прекосявайки Ламанша.
БТА