Българка начело на ЮНЕСКО
Българка начело на ЮНЕСКО / www.unesco.org

Българският кандидат за поста генерален директор на Организацията на Обединените нации за образование, наука и култура (ЮНЕСКО) Ирина Бокова победи в надпреварата за поста египетския претендент - министъра на образованието Фарук Хосни. На петото поред гласуване тя получи 31 гласа в 58-членния Изпълнителен съвет на организацията, а Хосни събра 27 гласа, предаде Франс прес. За лобистката кампания на Бокова предишният кабинет отпусна от държавния бюджет 100 хил. лeва.

Ирина Бокова е първата жена, която ще оглави организацията на ООН за образование, наука и култура. Тя е 10-ят генерален секретар на организацията, петият европеец и първият избраник от Източна Европа. Петият избор се превърна в най-оспорвания и най-широко отразяван от медиите от създаването на организацията през 1945 г. В понеделник Фарук Хосни и Ирина Бокова получиха равен брой гласове на четвъртия тур - по 29. Те се изправиха един срещу друг след последователното оттегляне на австрийката Бенита Фереро-Валднер и еквадорката Ивон Баки. Перспективата Фарук Хосни да застане начело на организацията на ООН от седмици предизвиква недоволството на еврейски организации и на интелектуалци, главно от Франция. Те го обвиняват, че е възприел антисемитски и антиизраелски позиции и че принадлежи към режим, налагащ цензура.

Хосни предизвика критики заради думите, произнесени пред египетския парламент през 2008 г., че "лично ще изгори" книгите на иврит, които открие в библиотеките на страната. Бившата министърка на културата на Франция Симон Вейл заяви, че Бокова е фаворит за поста. "ЮНЕСКО има нужда да обединява народите и културите, да работи в климат на толерантност и съгласие, да се издигне над разногласията. Затова мисля, че тя е точният човек да оглави ЮНЕСКО в следващите години", подчерта Симон Вейл.

Съгласно процедурата, приемничката на Коичиро Мацуура трябва да бъде одобрена през октомври чрез тайно гласуване от представителите на 193-те държави членки в Генералната конференция на организацията.

Кандидатите за поста бяха деветима, като за фаворит се смяташе Хосни, който бе предложен от Египет, Кувейт, Судан и Либия. От надпреварата отпадна и австрийският еврокомисар Бенита Фереро-Валднер. Другите кандидати бяха заместник-външният министър на Русия Александър Яковенко, постоянният представител на Литва Ина Марчюлените, бившият външен министър на Алжир Мохамед Беджауи, директорът на африканското бюро на международния съвет на ЮНЕСКО по науката Соспетер Мвияруби Мухонго (Танзания), бившият министър на търговията, промишлеността и риболова на Еквадор Ивон Хуес де А. Баки, европейският комисар Бенита Фереро-Валднер (Австрия) и заместник-генералния директор на ЮНЕСКО Нуреини Тиждани-Серпос (Бенин).

ЮНЕСКО има за цел да заздрави междудържавните връзки в тези области, но не може да избегне идеологичните конфликти между различни страни. ЮНЕСКО наброява 193 страни членки. Седалището на организацията е в Париж, има над 50 офиса и няколко института и центрове из цял свят, като Статистическия институт в Монреал или Международното бюро по въпросите на образованието в Женева. Неин предшественик е била Международната комисия за интелектуално сътрудничество, учредена през 1921 г. в рамките на предшественика на ООН - Общността на нациите. В комисията са участвали известни личности като Албърт Айнщайн, Мария Кюри, Анри Бергсон, Томас Ман и Бела Барток. ЮНЕСКО е създадена през 1945 г. при основаването на ООН.

Ирина Георгиева Бокова e родена на 12 юли 1952 г. в София.

Завършва Гимназията с преподаване на английски език, София (1971 г.) и "Международни отношения" в МГИМО, Москва през 1976 г. От 1977 до 1982 г. е старши аташе и трети секретар в отдел "ООН и разоръжаване" на МВнР. До 1984 г. е трети секретар в постоянното представителство на България в ООН, Ню Йорк. До 1990 г. е втори и първи секретар в отдел "ООН и разоръжаване" на МВнР.

От 1990 до 1991 г. е депутат в 7-то Велико народно събрание. През 1995 г. е секретар на правителствения Комитет по европейска интеграция. Тогава става и зам.-министър на външните работи.

През 1996 г. Бокова е кандидат за вицепрезидент в двойка с Иван Маразов (БСП), губят изборите. Същата година става първи зам.-министър на външните работи. От 1996 до 1997 г. е министър на външните работи. След това в периода 2001-2005 г. е народен представител в 39-то Народно събрание от "Коалиция за България".

От 2005 г. Ирина Бокова е извънреден и пълномощен посланик на България във Франция и постоянен представител към ЮНЕСКО.

На 22 септември 2009 година беше избрана за Генерален директор на ЮНЕСКО. Тя наследи поста от японеца Коичиро Мацуура.