Преглед на печата
Преглед на печата / cнимкa: Sofia Photo Agency

"Половин комисия ще следи ДАНС", съобщава "Труд". Парламентарната комисия, която трябва да контролира ДАНС, стана факт вчера само наполовина – с гласовете на мнозинството от БСП, НДСВ и ДПС. Същото се получи и при формирането на подкомисията в състава на комисията по отбрана, която трябва да наблюдава разузнаването, военното разузнаване и Националната служба за охрана. Бяха избрани само половината от членовете им, тъй като опозицията категорично отказа да участва "в този фарс" по думите на Атанас Атанасов (ДСБ). Според Ангел Найденов (БСП) двете звена са формирани и могат да работят, само не могат да вземат решения, защото е нужен консенсус.

"Правителството забрани на младежите да карат мощни коли", акцентира "Сега". Младежите до 25 г. със стаж като шофьори до една година няма да могат да карат мощни автомобили и джипове. Това реши правителството при разглеждането на промените в закона за движение по пътищата. Ограничението е за коли над 1300 кубика. Мотивът е, че над тази възраст хората са по-зрели и могат да преценят поведението си. Министрите отхвърлиха идеята на МВР да се забрани на новите шофьори да карат нощем от 23 до 6 часа, както и да карат със скорост от 10 км/ч по-ниска от предвиденото за съответния район.

"Мария Мургина: Искам данъчна полиция", пише на първа страница "Труд". Данъчните извадиха на дневен ред старата идея за създаването на финансова полиция. Трябва да ни се разреши да влизаме и да претърсваме офиси без участието на служители от МВР. Отделно трябва да ни се даде пряк достъп до кредитните досиета на фирмите в банките, заяви Мария Мургина – шеф на Националната агенция за приходите, пред депутатите от комисията за борба с корупцията. Крайните мерки са заради измамите с ДДС.

"Обвиниха и зетя на Ковачки за данъчни престъпления", отбелязва "Труд". Съдружник и дори родственик на Христо Ковачки вчера бе обвинен за крупни данъчни престъпления. Никифор Вангелов става вторият човек по делото, водено срещу енергийния бос. Според прокуратурата другото дело срещу Вангелов е за участие в сговор с друго лице за извършване на престъпления, чрез които се цели набавянето на имотна облага.

"Обвиняват ме за 1 милион", става ясно от кратко интервю с Никифор Вангелов, председател на Националната контролна комисия на ЛИДЕР. За "Стандарт" той заявява: "На всички е ясно, че акцията срещу нас е поръчкова. Кой би имал интерес да води акция срещу нас. Надявам се само да не е била политическа, защото това би било наистина жалко за България."

"Той е симпатизант, който не инвестира в яхти и манекенки", казва в интервю за "24 часа" Красимир Каракачанов. Той е лидер на ВМРО, която участва в наскоро създаденото движение "Напред" заедно със Земеделски народен съюз и подкрепяната от Христо Ковачки ЛИДЕР. Според Каракачанов всеки от политическите играчи е заинтересован от разследването срещу Ковачки. "Създаването на движение "Напред" не се хареса на нито една партия в България. Всички се почувстваха в някаква степен застрашени. Очертаният преди това модел на четири партии в парламента задоволяваше водещите формации и те си бяха направили сметките за бъдещото управление. Но политолози и социолози казват, че "Напред" е петият играч в парламента", коментира Каракачанов. И не пропуска, че бизнесът на Ковачки има своята конкуренция. За тях би било удобно ударът да изглежда политически.

В "Стандарт" трима социолози коментират започналото разследване срещу Христо Ковачки. "Спирачка за "Напред", е виждането на Мира Радева от МБМД. Българите винаги гледат с подозрение към богатите, така че в обществото ще остане едно съмнение спрямо него, което не може да не се отрази отрицателно на имиджа на партия ЛИДЕР и на коалицията "Напред". "Данданията няма да навреди на ЛИДЕР", смята Кольо Колев от "Медиана". Обяснението е, че "Напред" се прицелва в една незаета електорална ниша – тази на нерадикалната, некресливата и умерено националистическа опозиция. На хората, които са разочаровани от старите десни партии, но не биха гласували за "Атака" или ГЕРБ. "Темида си направи пиар", лаконичен е Юрий Асланов от АФИС. С акцията срещу Ковачки съдебната ни власт е демонстрирала колко е независима и как няма партиен чадър над никого.

"Един Ковачки добър доклад не прави", коментира "24 часа". Посочва се, че ако акцията от сряда на правоприлагащите органи действително е насочена срещу незаконни практики в бизнесимперията на Ковачки – както изглежда засега, това може да се окаже първият случай в новата българска история, когато фигура от ранга на Христо Ковачки не е успяла да се спазари на тъмно с властите. Добре известно е, че ЕС не отслабва натиска върху София с настояването да се предприемат не само козметични мерки срещу корупцията, организираната престъпност и политическите чадъри. София няма много време и трябва да действа, ако иска европейските партньори действително да й повярват.

"ГЕРБ? И с НДСВ воювахме, а днес управляваме добре", казва в интервю за "24 часа" Румен Овчаров, ляв депутат и председател на бюджетната комисия. Той поставя под съмнение, че ГЕРБ може да управлява България компетентно и професионално."ГЕРБ беше голямата надежда, но вече година управлява в ключови градове и се видяха провалите им", посочва Овчаров. Според него от доста време вече сме в една особена предизборна кампания. Дебатът не се води в парламента – там има политически сили със затихващи функции. Голямата опозиция е извън парламента, затова и дебатът се води през медиите. "Пророчествата в политиката са сложно нещо. И БСП, и НДСВ преди последните избори бяха в тежка конфронтация, а се създаде правителство, което работи добре. Да си затваряме вратите и към ДПС, и към която и да е друга партия, е много прибързано", е позицията на Овчаров.

"Мартин Димитров е кандидатът на Костов", разкрива пред "Труд" Нено Димов, депутат от ДСБ, по повод предстоящия избор на нов лидер на СДС. И обяснява: "Това, което се случва в СДС се подготвя от доста време. За да се изпълни целта – оцеляване на ДСБ, паразитирайки върху организма на СДС - трябваше да бъде отстранен Пламен Юруков и да се издигне подставено лице, което да отвори вратата на СДС към ДСБ. Човекът на Иван Костов е Мартин Димитров. Неразчетеното в този план обаче е, че организмът, от който ще се черпят сили, е толкова немощен, че нито паразитът, нито донорът ще оцелеят. Обединението на СДС и ДСБ е обречено на крах."

"Столичната община подари "Топлофикация София", отбелязва "Труд". Общинският дял в "Топлофикация – София" ще бъде прехвърлен безвъзмездно на държавата, решиха вчера столичните общински съветници. Кметството прехвърли своите 58% от дружеството и правителството ще разполага със 100%. Окончателното преминаване на общинския дял ще стане възможно след решение на Министерския съвет и съгласие от банките кредитори на дружеството.

"Затварят заводи и хотели", посочва "Стандарт". Химически заводи и хотели у нас първи усетиха удара на световната криза. След като в сряда девненският "Агрополихим" обяви, че спира, вчера го последва още един производител на тор. "Неохим" ще пусне мощностите си, когато пазарът се съвземе, съобщиха от дружеството. Трусове в най-скоро време се очакват и в медодобивния комбинат "Пирдоп" в Златица, който е основен доставчик на сярна киселина на "Агрополихим". Фалити и съкращения се задават и в туризма. Част от морските ни хотели изобщо няма да отворят врати през следващия сезон, прогнозира шефът на Албена Красимир Станев.

"Връщат бойците от Ирак за Коледа", информира "24 часа". Премиерът Сергей Станишев съобщи, че военната ни мисия в Ирак ще приключи в края на годината. 150-те ни рейнджъри ще се върнат между 15 и 20 декември. По думите му правителството се подготвяло от няколко месеца за това решение. 155 млн. лева е похарчила страната ни за 5-годишната мисия на българския контингент в Ирак, отчете вчера външният министър Ивайло Калфин. Той обаче отказа да отговори дали са се изпълнили очакванията на властите ни българският бизнес да получи съизмерими на военното ни участие поръчки при възстановяването на страната.

"Разследващите евроизмами се оплакаха от тромавия НПК", отбелязва "Сега". Прокурорите от спецзвеното за борба с измами по еврофондовете обсъдиха вчера с премиера Сергей Станишев как да повишат ефективността и бързината в разследванията си. Според тях в настоящия НПК има редица формални процедури, които забавят работата им и това налага удължаване на сроковете, на което не се гледа с добро око нито от обществото, нито от ЕС. След официалното посещение в Националната следствена служба Станишев обяви, че обвинителите са подготвили няколко конкретни предложения, които да бъдат включени в поправките на НПК между първо и второ четене в парламента.