Продажбата на предприятие – тест за членството на България в ЕС
Продажбата на предприятие – тест за членството на България в ЕС / Sofia Photo Agency

Борбата за бъдещето на изпаднало в хаос стоманодобивно предприятие от комунистическо време, което е едно от най-големите в страната, се превърна в тест за придържането на България към стандартите на Европейския съюз. Това пише в материал по темата вестник "Файненшъл таймс".

Авторитетното издание отбелязва, че след като се присъедини към ЕС миналата година, България бързо си е спечелила репутацията на най-корумпираната държава в съюза заради неуспеха на оглавяваното от социалистите правителство да засили съдебната власт и да предприеме енергични мерки срещу корупцията по високите етажи. През юли Европейската комисия замрази 600 милиона евро по фондове, докато траят разследвания по подозрения в измами. България освен това рискува да загуби милиарди евро, ако положението не се подобри през следващата година, припомня вестникът.

"Файненшъл таймс" посочва, че намиращото се близо до София предприятие, в което работят над 8 хиляди души, е било обявено в несъстоятелност миналия месец, с дългове, надвишаващи 1 милиард евро. То е голям източник на замърсяване и се нуждае спешно от освежаване, отбелязва още изданието.

"Файненшъл таймс" обръща внимание на безпокойствата на чуждестранните кредитори, подали съдебен иск срещу "Кремиковци" за 350 милиона евро, по повод вчерашното решение на съда да назначи синдици, които да продадат или ликвидират предприятието. Те се съмняват в честността на съда, като дават пример за нередности в досегашните процедури.

При условие че държавата има дял от 25 процента в "Кремиковци", българското правителство е в позиция, от която може да оказва натиск, отбелязва "Файненшъл таймс". Вестникът уточнява, че останалите 75 на сто са притежавани от компанията "Глоубъл стийл ъв Индия", която е собственост на семейство Митал. /БТА/