Асма ал-Асад, съпругата бившия сирийския президент Башар Асад, често наричана „Пустинната роза“, е една от най-противоречивите и обсъждани първи дами в Близкия изток. Родена на 11 август 1975 година в Лондон в сирийско семейство, тя израства в среда на модерност и традиция, което се отразява в образованието и културните ѝ възгледи. Асма завършва компютърни науки в престижния Кингс Колидж и започва кариера в банковия сектор, преди да се омъжи за Башар Асад през 2000 година.
Баща ѝ е сирийски кардиолог, майка ѝ – секретар в посолството в Лондон. С бъдещия лидер на Сирия се запознават докато гостува на леля си в Дамаск. След срещата с Башар, двамата се влюбват силно и не след дълго идва и предложението за брак. Така Асма остава в Сирия, където се раждат трите им деца.
Образът на Асма Асад, който през първите години на брака ѝ беше насочен към модерност и западни ценности, претърпя трансформация по време на сирийската гражданска война. В началото на мандата на съпруга си тя беше възприемана като символ на промяна и надежда. Статиите за нея в западните медии подчертаваха благотворителната ѝ дейност, която обхващаше здравеопазване, образование и подкрепа за бедни семейства в Сирия.
С избухването на конфликта през 2011 година обаче международната репутация на Асма Асад се промени драстично. Тя се изправи пред обвинения в подкрепа на режима на Башар Асад, който беше остро критикуван за репресии и нарушения на човешките права. Асма спря да се появява реводно на публични места след избухването на войната.
Лукс насред война и нищета
Критиците на Асма ал-Асад посочват, че луксът, в който живее, включително съобщения за скъпи покупки по време на войната, е в рязък контраст с реалността на милиони сирийци, страдащи от бедност и война.
Здравни проблеми
През пролетта на тази година бе съобщено, че съпругата на бившия сирийския президент, която през 2019 г. се излекува от рак на гърдата, е диагностицирана с левкемия.
„Първата дама Асма ал-Асад е диагностицирана с остра миелоидна левкемия - агресивен рак на белите кръвни клетки, участващи в борбата с инфекциите“, заявиха от президентството тогава. Това наложи оттеглянето й от всички преки ангажименти на първа дама. През 2019 г. Асма беше заявила, че е напълно излекувана от рак на гърдата, след като се е борила с болестта в продължение на една година.
Асма Асад е и фигура на противоречие във външнополитически план. Въпреки западните санкции, наложени върху нея и семейството ѝ, тя продължи до последно да бъде видимата част на сирийската вътрешна политика, като ръководи благотворителни организации и говори за важността на единството в страната.
През февруари 2011 г. списание „Вог“ публикува статията „Пустинна роза“, представяща Асма Асад в ласкава светлина. Сирия е описана като „място без размирици“, благодарение на режима на Асад, а семейството му е наречено „диво демократично“. Статията предизвиква полемика заради игнориране на нарушенията на човешките права и скоро е премахната от сайта на „Вог“. По-късно се разкрива, че семейство Асад е плащало 5000 долара месечно на пиар агенция за връзка със списанието, което изостря критиките към манипулирането на медийния образ.
Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня