Военнополицейско учение с международно участие „Отвъд хоризонта 25“ (BEYOND HORIZON 25) се провежда от 12 до 21 май в района на учебния полигон "Ново село".
Организатор е Служба „Военна полиция“. В него участват военни полицаи от България и партньорски държави членки на НАТО - Канада, Чехия, Испания, Гърция, Италия, Република Северна Македония, Румъния и САЩ, както и от Многонационалната бойна група на НАТО в България. От българска страна в учението участват над 100 военнослужещи, сред които военни полицаи от петте регионални структури на Служба „Военна полиция“, екипи на Военномедицинската академия и екипаж и въздухоплавателно средство от състава на Военновъздушните сили.
„Наблюдавахме идеалния синхрон, постигнат между военнополицейски формирования от десет държави", коментира пред журналисти на полигона заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Михаил Попов. По думите му едно от най-трудните неща е оперативната съвместимост - "и макар че се спазват единни процедури, да постигнеш такъв синхрон, е доста трудно".
В медийния ден на учението бе показана демонстрация на действия при овладяване на безредици, задържане на лица, възстановяване на обществения ред и авиомедицинска евакуация, съвместно със сертифицирания модул от Военномедицинската академия и Военновъздушните сили.
„Демонстрирахме всички способности на Служба „Военна полиция“ в контекста на изискванията на стандартите на НАТО", заяви бригаден генерал Ивайло Сотиров, директор на службата. В учението участваха десет държави, които са членки на НАТО, което е най-големият брой досега в това учение и демонстрирахме оперативна съвместимост. Съгласно доктрината на военната полиция на НАТО основните дейности, които изпълняват военните полиции, бяха тренирани през тази седмица и днес демонстрирани в екипност и сътрудничество с други въоръжени сили в България. Важната цел е оперативна съвместимост, защото държавите членки на НАТО използват единни стандарти, работят по тях и на тези учения се сглобяват, посочи Сотиров. Той каза също, че това е едно от трите полицейски учения на НАТО и се провежда ежегодно в този формат от 2009 г.
Генерал-лейтенант Михаил Попов посочи, че това е само част от дейността на "Военна полиция", наред с осигуряването на всички мероприятия, свързани с военнослужещи – учения, публични мероприятия и др.
"Трудът на военнослужещите не може да бъде определян с икономически критерии", каза заместник-началникът на отбраната. Нашият труд не носи приход, не носи печалба, от него няма дивиденти. Тренировката, която получава личният състав на въоръжените сили на българската армия в ежедневния учебен процес на полигоните, заедно с въоръжението и техниката, формира бойният потенциал. Той е неразривна и основна част от отбранителния потенциал на държавата, добави той.
По думите му важността на подготовката и екипировката на въоръжените сили е получила израз в бюджета за отбрана и в намерението за неговото увеличаване.
"Нашата основна цел в това учение бе да установим и да изградим един работещ многонационален щаб, което, смятам, че успяхме напълно", каза пред журналистите капитан Маргарет Пейдж от 117-ти военнополицейски батальон на Националната гвардия на щата Тенеси, която участва в съвместните подготовки от 2019 г.
Предстои "Военна полиция" да осигури придвижването на военна техника и личен състав от различни гарнизони до полигон „Корен“, където ще се състоят учения под наименованието „Bulgarian Defender 25“.